Jak wskazuje portal "Deccoria", Zamiokulkas jest jedną z tych roślin, które cieszą się sporą popularnością, co wynika nie tylko z jej uroku, ale także nizebyt skomplikowanych wymagań dotyczących uprawy. Niestety, zdarza się, że Zamiokulkas zaczyna żółknąć i nie wypuszcza nowych liści. Wtedy z pomocą przyjdzie nam produkt, który znajdziemy w każdej kuchni. O czym mowa?
Jak uprawiać Zamiokulkasa
Zamiokulkas cieszy się dużą popularnością dlatego, że nie ma specjalnych wymogów dotyczących pielęgnacji. Nie trzeba go szczególnie często podlewać, bo jako sukulent, ma zdolność gromadzenia wody w liściach i bulwiastych kłączach. Zniesie nawet brak podlewania przez okres 2 miesięcy.
Zamiokulkas najlepiej będzie rósł w miejscach półcienistych lub cienistych. Ważne, żeby nie narażać go na przeciąg. Najlepiej czuje się w temperaturze sięgającej od 22 do nawet 25 stopni Celsjusza. Niższą temperaturę należy zapewnić roślinie w momencie, kiedy znajduje się w fazie spoczynku. Wtedy wystarczy mu 15 stopni.
Żółte liście u Zamiokulkasa
Jeśli nas Zamiokulkas zaczyna żółknąć, gubić liście, gnić, usychać i czarnieć powinna nam się zapalić lampka alarmowa. Roślina choruje i potrzebuje pomocy. Najczęściej powodem problemów, jest po prostu zbyt częste podlewanie Zamiokulkasa. Dlatego, roślinę należy podlewać dopiero w momencie, kiedy jej podłoże nieco przeschnie.
Powodem choroby może być także zbyt nasłonecznione stanowisko. To właśnie słońce wywołuje pojawienie się na liściach Zamiokulkasa plam i poparzeń. Problemy może powodować także zbyt niska temperatura i przeciągi.
Nawóz do Zamiokulkasa
Jeśli nasza roślina nie wypuszcza nowych liści, warto sięgnąć po nawóz. Tym bardziej, że można go przygotować samodzielnie, z produktów, jakie znajdziemy w naszej kuchni. Jak go przygotować?
Wystarczy rozpuścić jedną łyżkę żelatyny w szklance ciepłej, ale nie wrzącej wody. Odstawiamy do ostygnięcia. Po tym czasie, zalewamy całość trzema szklankami zimnej wody i tak sporządzoną miksturą podlewamy Zamiokulkasa. Jest to nawóz, który z powodzeniem możemy stosować także w przypadku innych roślin.
A wy, jakie macie patenty na domowe nawozy?
To też może cię zainteresować: Te insekty są niezmordowane i nacierają całymi rojami. Chcą wejść do uszu, nosa i wszędzie, gdzie jest odsłonięte miejsce
Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Najnowsze zdjęcie Benedykta XVI obiegło media. Aż trudno uwieżyć, że to właśnie on
O tym się mówi: Dawid Posiadło o Kościole. Gwiazdor podpadł części swoich fanów