To pytanie wciąż przewija się przez Internet i jego czeluści. Jak kleszcz znalazł się na mojej nodze, skoro mam długie spodnie?! Czy ty też widziałeś latające kleszcze?

To częste pytanie, gdy zastanawiasz się, jak się poruszają. Jednak kleszcze nie mają skrzydeł, więc nie mogą latać.

Wiele osób błędnie uważa, że ​​kleszcze spadają z drzew, gdy nadchodzi odpowiedni żywiciel. Prowadzi to do spekulacji na temat tego, w jaki sposób kleszcze dostają się do drzew i zakładania, że ​​muszą to być latanie, co umożliwia przetrwanie tego mitu.

Kleszcze nie latają, nie biegają ani nie podskakują w celu zarażenia żywiciela. Zamiast tego wspinają się na zarośla i czekają, aż gospodarz przejdzie obok.

Czym zatem są kleszcze ze skrzydłami? Wielu z nas spotkało się z określeniem "latający kleszcz", jednak prawidłowa nazwa tego upartego owada to strzyżak jeleni.

Owady z rodzaju Lipoptena, np. Lipoptena cervi i Lipoptena fortisetosa , to hematofagiczne pasożyty zewnętrzne atakujące głównie jelenie, sarny, łosie, konie i bydło. Ludzie mogą być również przypadkowymi żywicielami tych owadów.

Gatunek jest wektorem wielu patogenów, w tym Bartonella schoenbuchensis , Borrelia burgdorferi i Anaplasma phagocytophilum. Ze względu na krótki czas żerowania na ludziach, zwykle dość bolesne ukąszenia i początkowo niewielki ślad w miejscu ukąszenia, zgłaszane przez pacjenta objawy mogą nie być związane z inwazją strzyżaków jelenich i patogenami przenoszonymi przez te stawonogi.

Jak informował portal Życie: POLSCY SPORTOWCY ZŁOŻYLI POLAKOM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA. Z UWAGI NA OKOLICZNOŚCI SĄ NIECO INNE NIŻ TE Z POPRZEDNICH LAT

Portal Życie pisał również o… ZDARZYŁO CI SIĘ TRAFIĆ NA JAJKO Z DWOMA ŻÓŁTKAMI? WIADOMO SKĄD BIERZE SIĘ TAKIE ZJAWISKO. SPRAWA JEST BARDZO PROSTA