Nie ulega wątpliwości, że grzyby można zbierać cały rok, gdyż doświadczony grzybiarz odnajdzie każdy gatunek jadalnego grzyba, niezależnie od kalendarza.

Nawet grzybobranie uwarunkowane jest własnym kalendarzem

Oczywiście grzyby mają swoje pory wzrostu i rozmnażania się, dlatego też możemy się cieszyć tak wspaniałym urozmaiceniem podczas sezonów grzybobrania!

Gdy zastanawiasz się, jakie pory roku są idealne w naszym kraju na wyprawy po grzyby, musisz pamiętać, że najlepiej jest zacząć grzybobranie w środku lata, a potem jesienią, gdyż w tych okresach masz szansę napotkać najpopularniejsze gatunki, jak kanie, maślaki, borowiki, podgrzybki, czy kurki, rydze, albo opieńki.

Od lipca, praktycznie do listopada mamy okazję zebrać mnóstwo różnych gatunków grzybów, jednak musi być spełniony ważny warunek.

Nie bez przyczyny posługujemy się powiedzeniem, że coś pojawia się licznie, jak grzyby po deszczu. Warunkiem obfitych zbiorów są właśnie odpowiedniej ilości i częstotliwości ciepłe deszcze, których owocniki grzybów bardzo potrzebują do rozwoju.

Od czerwca zatem możemy nastawić się na zbiory pierwszych podgrzybków, maślaków, kurek i kani. Borowiki, gąski i koźlarze zaczynają się pojawiać od lipca, natomiast w sierpniu i we wrześniu mamy szansę na zbiór pierwszych rydzów i opieńków.

Rozwój owocników grzybowych do pełni wzrostu trwa przeważnie do późnej jesieni, więc w sprzyjających warunkach pogodowych mamy szansę na kilka miesięcy obfitego grzybobrania.

O tym się mówi: Wiadomość o projekcie zmian w ustawie o pochówku i miejscach spoczynku zelektryzowała Polaków. Czy mamy się czego obawiać

Zerknij: Wielka miłość aktorki zakończyła się w poruszających okolicznościach. Irena Karel przeżyła wiele trudności. Zygmunt Samosiuk był mężczyzną jej życia