Jakiś czas temu media obiegła niepokojąca informacja o zmianach w ustawie z 1959 roku dotyczącej sposobu pochówku zmarłych i miejsca do tego przeznaczonego. Niepokój wzbudziły zmiany mające regulować opłaty za groby murowane wielomiejscowe, które wedle ustawy zagrożone byłyby likwidacją.

Czy rząd faktycznie chce likwidacji starych grobów?

Z racji tego, że stworzone w czasach Polski Ludowej przepisy nie spełniają już wymagań i potrzeb współczesnego społeczeństwa, powstał projekt mający na celu wprowadzenie zmian aktualizujących dotychczasowe przepisy regulujące sprawy pochówku. Współcześnie stosowanych jest znacznie więcej sposobów i form pochówku, niż składanie ciała w ziemi lub popielenia go i umieszczania w ziemi, lub katakumbach.

Wielokrotnie słyszeliśmy, że istnieje możliwość dokonania kremacji i umieszczenia prochów w tak zwanej biournie. Dotychczasowe przepisy nie uwzględniają możliwości przechowywania urny z prochami bliskiej osoby w domu, ani rozsypania ich na przykład w ulubionym niegdyś miejscu zmarłej osoby.

Pojęcie cmentarza, a także miejsca pochówku także jest ściśle określone i uregulowane prawnie. Współczesne potrzeby jednak dalece wykraczają poza ścisłe normy narzucone w zakresie pochówku w 1959 roku. Kontrowersje i niepokój wzbudziły przepisy mówiące o likwidacji grobów murowanych zbiorowych po 12 miesiącach bez uiszczenia opłaty. Jak dotąd, po upłynięciu 20 lat trzeba opłacić miejsce pochówku.

Na platformie TikTok internautka uspokaja zaniepokojonych nowymi przepisami zawartymi w projekcie zmian ustawy - Gazety już zasiały niemały ferment w sprawie nowelizacji ustawy o cmentarzach, w kwestii grobów murowanych wielomiejscowych, za które zgodnie z ustawą z 1959 roku nie ponawia się opłat. Ale oczywiście artykuły cytują tylko wybiórczo uzasadnienie z tabeli projektu nowej ustawy, która jest dalej w uzgodnieniach - wyjaśnia.

@poleniwemu Odpowiedz użytk. @90s.miusic.youtube Zmiana ustawy w końcu nastąpi, więc nie ma co panikować póki dalej jest w jednym miejscu od października tamtego roku. #cmentarz #ustawa #pieniądze #groby ♬ Spooky, quiet, scary atmosphere piano songs - Skittlegirl Sound

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Ważna wiadomość dla małżeństw. Jest szansa zdobycia dodatkowych pieniędzy z programu Małżeństwo Plus. Kto może liczyć na 500 zł dla małżeństw

Zerknij: Książę Karol ma kilka naprawdę bardzo dziwnych przyzwyczajeń. Następca brytyjskiego tronu podróżuje z nietypowymi akcesoriami i ma aż trzy sypialnie!