Jeśli Twój geranium unaocznia oznaki pogorszenia się ogólnego stanu zdrowia, najmożliwiej powodem stresu jest element środowiskowy.

Pierwszym krokiem do uchronienia umierającej pelargonii jest odpowiednie zdiagnozowanie problemu. Dzięki temu rehabilitacja będzie bardziej płynna i skuteczna. Najpospolitszymi determinantami śmierci pelargonii są wilgoć, nadmiarowe podlewanie, zbyt wiele nawozu, choroby, szkodniki, zbyt mała ilość nawozu, niskie temperatury i niewystarczająca ilość światła.

Nadmierne podlewanie

Najsurowszymi skutkami nadmiernego podlewania jest zgnilizna łodyg i korzeni. Jeżeli pelargonia otrzyma zbyt dużo wody, łodyga pobierze i zatrzyma więcej wody niż, powinna, a ty możesz nawet nie mieć pojęcia o ujemnych skutków nadmiernego podlewania.

Zgnilizna zaczyna się w korzeniach rośliny, gdy tonie w podmokłej glebie. Stopniowo będzie wspinać się w górę w kierunku łodygi, tak długo jak reszta rośliny nie zostanie zaatakowana. Gdy zorientujesz się w porę, że roślinie zaszkodził nadmiar wody, wyjmij ją z doniczki, oczyść korzenie i oceń, w jakim stopniu zajęte są zgnilizną.

Usuń je, resztę rośliny spryskaj środkiem grzybobójczym, a korzeniom pozwól wyschnąć na papierowym ręczniku. Daj im kilka godzin, a następnie umieść w świeżej donicy ze świeżym podłożem. Jest duża szansa, że uratujesz swoją roślinę.

O tym się mówi: Mrożenie kurek na zapas. Sposób, aby nie były gorzkie

Zerknij też tutaj: Świetne wieści w rodzinie Grzegorza Ciechowskiego. Córka artysty jest w stanie błogosławionym. Z ciążowymi krągłościami wygląda po prostu przepięknie