Po zbiorach grzyby są suszone, gotowane, mrożone i konserwowane na przeróżne sposoby. Wiele gospodyń domowych jest zdumionych, że po rozmrożeniu ich piękne, żółte kurki są niezwykle gorzkie.

Dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiegać?

Istnieją tylko dwa powody powstania w grzybach gorzkiego smaku: nieodpowiednie przetwarzanie po zbiorach i błędy w zbiorach przeznaczonych do długotrwałego przechowywania. Jeśli wykorzystasz wszystkie zalecenia, możesz na dłuższy czas zakonserwować potrawy z grzybów przed powstaniem nieprzyjemnego, gorzkiego smaku.

Nieprzyjemna goryczka w grzybach może pojawiać się z jakiegoś powodu, jeśli lato okazało się suche. Kurki potrzebują systematycznego przyswajania odpowiedniej ilości wody.

Grzyby mają tendencję do wchłaniania szkodliwych substancji toksycznych - to jedna z podstaw pojawiania się w miąższu grzybów goryczy. Z tego powodu nie oddawaj się grzybobraniu w sąsiedztwie wytwórni przemysłowych i wzdłuż dróg. Także grzyby rosnące w lasach iglastych mają tendencję do pojawiania się gorzkiego posmaku.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Joanna Kazulak (@och.asia)

Do zamrażania najlepsze są małe, młode egzemplarze. Należy je dobrze oczyścić, oddzielić nóżki od kapeluszy, po czym około dwóch godzin moczyć w zimnej i osolonej wodzie. Następnie trzeba je porządnie wypłukać, pilnując jednocześnie, aby wszelkie zanieczyszczenia usunąć. Przed zamrażaniem, kurki trzeba dokładnie osuszyć.

O tym się mówi: Niepokojące wieści dla mieszkańców Polski. Czy czeka nas podwyżka ceny za wodę

Zerknij też tutaj: Aleksandra Kwaśniewska pochwaliła się pobytem w bardzo luksusowej wilii. Takich atrakcji można wyłącznie zazdrościć. Sam budynek robi wielkie wrażenie