Jak zauważa portal "Smak Dnia", każdemu ogrodnikowi zależy na tym, aby jego zbiory były jak największe. Dziś przedstawimy wam trzy skuteczne patenty na zwiększenie zbioru ogórków, bez sięgania po chemiczne nawozy. Te receptury są nie tylko skuteczne i naturalne, ale także tanie. Poznajcie szczegóły!

Drożdże na pomoc

Aby wzmocnić system korzeniowy rośliny, warto sięgnąć po nawóz drożdżowy. Dzięki niemu roślina dużo skuteczniej jest w stanie przyswajać potrzebne jej do rozwoju pierwiastki takie jak: azot, potas i inne śladowe pierwiastki. Kolejne korzyści to przyspieszenie czasu owocowania, a także uodpornienie rośliny na różne choroby.

Do przygotowania nawozu ze świeżych drożdzy potrzebujemy 100 gram drożdzy. Te rozpuszczamy w 1 litrze ciepłej (ale nie wrzącej!) wody i dodajemy 50 gram cukru, dzięki któremu drożdże "zaczną pracować". Całość odstawiamy na 3 dni. Po upływie tego czasu otrzymany roztwór rozcieńczamy w 9 litrach wody. Każdy krzak zasilamy około litrem mieszanki.

Ogórki/YouTube @ogród na co dzień
Ogórki/YouTube @ogród na co dzień
Ogórki/YouTube @ogród na co dzień

Zielony nawóz

Świetne efekty uzyskamy także dzięki wykorzystaniu naparu ziołowego. Świetnie sprawdzi się ten wykonany z pokrzyw, ale także te sporządzone z mniszka lekarskiego, żywokostu, a nawet z trawy pozostałej po koszeniu trawnika.

Beczkę wypełniamy do 2/3 jej objętości jednym z wybranych roślin i zalewamy wodą. Następnie całość zamykamy i odstawiamy w słoneczne miejsce. Jest to niezwykle ważne, bo dzięki temu zacznie zachodzić proces fermentacji. Kiedy zawartość przestanie buzować, wówczas mamy pewność, że nawóz jest gotowy do użycia.

Ogórki/YouTube @ogród na co dzień
Ogórki/YouTube @ogród na co dzień
Ogórki/YouTube @ogród na co dzień

Zapach tego rodzaju nawozu nie należy do szczególnie przyjemnych, o czym warto pamiętać. Przygotowaną mieszankę należy przed użyciem rozcieńczyć w proporcji 1:10.

A wy, jakie macie skuteczne sposoby na zwiększeni zbioru ogórków?

To też może cię zainteresować: Prezydent Andrzej Duda nie jest zachwycony nowym pomysłem Prawa i Sprawiedliwości. Głowa państwa obawia się kolejnych kłopotów

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Gąsienica korowódka dębowa w natarciu. Należy jej bezwzględnie unikać

O tym się mówi: Pilne alerty prawie w całej Polsce. Wkrótce mogą wystąpić trudne warunki atmosferyczne. O co chodzi