Gąsienica korowódka to nocna ćma, która jest aktywna od połowy lipca do września. Gąsienica rozwija się jesienią i wykluwa się na początku wegetacji, między kwietniem a majem. Zaraz potem przechodzi przez sześć stadium rozwoju, aby około czerwca osiągnąć przepoczwarczenie się.

Nie dotykaj jej i unikaj dębów

Od trzeciego stadium larwalnego gąsienica wprowadza do powietrza silnie uczulające, kłujące włoski, które mogą być powodem uszkodzenia skóry.

Piekące włosy lub kłujące włoski - mogą być powodem reakcji alergicznej o różnym stopniu intensywności w zależności od przypadku: swędzenie, które może zaniknąć do dwóch tygodni, opuchnięcie, dysfunkcję oczu lub dróg oddechowych (ataki astmy itp.). Odpowiednie warunki pogodowe i prądy powietrzne sprzyjają przenoszeniu kłujących włosów na duże odległości.

Jak się ochronić?

Nie omacuj gąsienic ani gniazd, nawet jeśli spadły na ziemię. Nie bierz do ręki i pilnuj, aby dzieci nie zechciały pogłaskać "ślicznej, mechatej gąsienicy".

Po kontakcie z drażniącymi włoskami trzeba zdjąć ubranie i wyprać w pralce. Weź prysznic i starannie umyj włosy. Spłucz przyczepione włosy ze skóry mydłem i wodą. Mocno przylegające włoski można usunąć pęseta lub taśmą klejącą. W przypadku ciężkich reakcji (połknięcie, kontakt wzrokowy, problemy z oddychaniem itp.) należy natychmiast udać się do lekarza.

O tym się mówi: To Nicola Tesla wynalazł te technologie. Nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia bez nich

Zerknij tutaj: W Europie pojawiła się nowa odmiana koronawirusa. Jest czymś zupełnie innym niż jego poprzednik. Czeka nas kolejny lockdown