Jak podaje portal "Super Express", w obozie Zjednoczonej Prawicy może dojść do kolejnego poważnego spięcia. Wszystko w związku z pomysłem Prawa i Sprawiedliwości na przesunięcie terminu wyborów samorządowych. Opozycja, podobnie jak wielu konstytucjonalistów uważa to za rozwiązanie niezgodne z ustawą zasadniczą. Pretensje do PiS ma mieć również prezydent Andrzej Duda. Co nie podoba się głowie państwa?

Wybory samorządowe przesunięte na 2024 rok?

Zgodnie z obowiązującym kalendarzem wyborczym, wybory samorządowe powinny odbyć się jesienią 2023 roku. Coraz głośniej mówi się o planach PiS-u na przesunięcie ich terminu na wiosnę 2024 roku. Jeśli wierzyć doniesieniom tabloidu, prezydentowi Dudzie nie spodobał się ten pomysł.

Źródło z otoczenia prezydenta donosi, że Andrzej Duda uważa to posunięcie za "wątpliwe prawnie" i obawia się, że może się ono przyczynić do powstania kolejnych problemów nie tylko wewnątrz kraju, ale także poza jego granicami.

Prezydent  Andrzej Duda / YouTube:  Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda / YouTube: Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda / YouTube: Andrzej Duda

Paweł Szrot z kancelarii prezydenta informuje, że do tej pory PiS nie poruszało tego tamatu z prezydentem Dudą, choć jak przypuszcza, niebawem może dojść do rozmów w tym zakresie.

PiS przekonuje, że to dobry pomysł

Polityk PiS Waldemar Andzel przekonuje, że ustawa przesuwająca termin wyborów samorządowych jest bardzo potrzebna. Jego zdaniem, jeśli nie wprowadzi się takiego rozwiązania, nastąpi ograniczenie praw wyborczych tych osób, którzy kandydują zarówno do parlamentu, jak i samorządu.

Dodał również, że kolejnym powodem, dla którego rozważa się wprowadzenie takiego rozwiązania, są problemy logistyczne przy przeprowadzeniu dwóch ważnych wyborów w bardzo krótkim czasie.

Waldemar Andzel/YouTube @Radio Piekary
Waldemar Andzel/YouTube @Radio Piekary
Waldemar Andzel/YouTube @Radio Piekary

Opozycja nie pozostawia na tym pomyśle suchej nitki. Zdaniem Katarzyny Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej, PiS chce przesunięcia wyborów samorządowych tylko dlatego, że boi się ich wyników. Niezbyt dobry wynik w tych wyborach mógłby znaleźć również odbicie w wyborach do Sejmu i Senatu, a tego PiS chciałby za wszelą cenę uniknąć.

A wy, co sądzicie o pomyśle PiS-u?

To też może cię zainteresować: W Europie pojawiła się nowa odmiana koronawirusa. Jest czymś zupełnie innym niż jego poprzednik. Czeka nas kolejny lockdown

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Iwona Pavlovic pokazała się w zupełnie nowej odsłonie. "Kompletnie inna kobieta"

O tym się mówi: Rząd szykuje poważne zmiany na cmentarzach. Przegapienie tego terminu, może mieć poważne konsekwencje. O co chodzi