Wyniki badania, na które czekało bardzo wiele Polaków właśnie zostały opublikowane. Naukowcy badali wpływ pandemicznej rzeczywistości na poziom religijności Polaków. Wyniki badań mogą mocno zaskoczyć! Wiara została umocniona, czy może wręcz przeciwnie? Koniecznie sprawdź!

Pandemia dynamicznie rozprzestrzeniającego się koronawirusa rozpoczęła się w Polsce dokładnie w marcu 2020 roku, zatem już ponad dwa lata temu.

Z początku - jak wszyscy pamiętają - restrykcje były naprawdę zaostrzone, a ludzie bardzo bali się nieznanego wirusa oraz konsekwencji, jakie może ze sobą nieść. Naukowcy z Instytutu Nauk Socjologicznych i Pedagogiki SGGW postanowili przeprowadzić badania na temat tego, jak pandemia wpływa na zwyczaje i zachowania Polaków, w tym ich podejścia do wiary.

Pandemia a religijność Polaków

Naukowcy zakładali, że wzrost religijności Polaków wzrośnie w obliczu strachu zgodnie z powiedzeniem “jak trwoga, to do Boga” - jednak wyniki badań pokazały, że do pewnego momentu tak właśnie było, lecz potem stało się wręcz przeciwnie. Po dwóch latach pandemii do Kościoła udaje się znacznie mniej Polaków.

- Na początku, gdy poczucie zagrożenia było duże, (...) kierowali się do Boga, co jest zgodne z wcześniejszymi ustaleniami, (...). Natomiast potem, wraz z oswojeniem sytuacji, poczucie wzrostu zaangażowania religijnego zaczęło maleć - mówi naukowiec.JAK INFORMOWAŁ PORTAL „ŻYCIE”: SAM JEJ WIDOK NA NIEBIE WYWOŁUJE WIELKĄ GROZĘ. W ŚRODĘ POJAWIŁA SIĘ NAD POLSKĄ. CZYM JEST SUPERKOMÓRKA BURZOWA I JAK POWSTAJE? EKSPERCI ODPOWIADAJĄ