W polskim Internecie nieustannie wyszukiwane są hasła, które wskazują na to, że Polacy chcą wiedzieć jak odróżnić polskie truskawki od zagranicznych. Niezwykle ważne jest dla nas, przy zakupie tych owoców, aby pochodziły one z rodzimych hodowli, a nie przebyły długą drogę i były wzbogacone składnikami chemicznymi, które umożliwiają im przetrwanie wielu godzin w transporcie.

Jak odróżnić truskawki?

Jak podaje portal Business Insider, odróżnienie krajowych truskawek od zagranicznych wcale nie należy do najłatwiejszych. Głos na ten temat zabrał Albert Zwierzyński z Agro-Wsparcia, który zawodowo zajmuje się uprawami truskawek i innych owoców jagodowych, a także jest w nieustannym kontakcie z wieloma plantatorami w naszym kraju.

Jak poleca Albert Zwierzyński, najprościej jest zapytać handlarza o kraj pochodzenia truskawek, którymi jesteśmy zainteresowani. Informacja taka powinna być także umieszczona na opakowaniu zbiorczym lub przynajmniej powinien na nim widnieć kontakt do plantatora, u którego można bezpośrednio dowiedzieć się o pochodzenie owoców.

Najłatwiej jest zapytać

– Coraz częściej sprzedawcy i plantatorzy dbają o to, aby informacja o ich truskawkach pojawiła się na opakowaniach. Pojawiają się numery telefonów, pojawiają się adresy, odnośniki do stron internetowych czy profili społecznościowych. Zachęcam, żeby konsumenci trafiali do producentów, a nawet, idąc krok dalej, odwiedzali konkretne gospodarstwo - zaznacza Albert Zwierzchowski.

Warto także dodać, że w przypadku olbrzymich plantacji, ich właściciele nierzadko organizują samozbiory. Wtedy też można przyjechać z rodziną czy też przyjaciółmi i własnoręcznie uzbierać truskawki!

W Internecie można odnaleźć artykuły, których to autorzy twierdzą, że polskie truskawki są bardziej czerwone, a nie bordowe, a także nie błyszczą się. Okazuje się jednak, że takie porady wcale nie odzwierciedlają rzeczywistości. Różnice te to różnice międzygatunkowe, a nie świadczące o kraju pochodzenia owocu.

JAK INFORMOWAŁ PORTAL „ŻYCIE”: SAM JEJ WIDOK NA NIEBIE WYWOŁUJE WIELKĄ GROZĘ. W ŚRODĘ POJAWIŁA SIĘ NAD POLSKĄ. CZYM JEST SUPERKOMÓRKA BURZOWA I JAK POWSTAJE? EKSPERCI ODPOWIADAJĄ