Gościem dziennikarza Super Expressu, Tomasza Walczaka, była ostatnio amerykańska ekspertka ds. relacji transatlantyckich i historyczka z Johns Hopkins University – profesor Mary Sarotte.

Koniec Putina jest bliski?

Podczas rozmowy kobieta zdradziła, co uważa na temat obecnych zachowań prezydenta Rosji i jego rozpoczętej wojny, a także o zamiarach w stosunku do NATO. Okazuje się, że przed władcą nie ma zbyt świetlanej przyszłości.

9 maja, w Dniu Zwycięstwa, profesor Sarotte komentowała dla jednej z amerykańskich telewizji, przemówienie prezydenta Rosji. Jak zaznacza ekspertka w tym dniu dokładnie było widać, w jakiej sytuacji obecnie znajduje się Władimir Putin.

Mocne słowa ekspertki na temat rosyjskiego władcy

- Powiedziałam wtedy, że musi opierać się on na zwycięskiej przeszłości, ponieważ brakuje mu zwycięskiej teraźniejszości i nie ma dla niego zwycięskiej przyszłości. To dlatego tyle uwagi poświęca historii. Wojna zdecydowanie nie przebiega tak, jak się tego spodziewał, i na dłuższą metę będzie ona niezwykle wyniszczająca dla Rosji – wyznała specjalistka.

Co więcej, profesor Sarotte zaznaczyła, że obecny prezydent Rosji jest „wysiedlonym sługą Związku Radzieckiego”, a wśród rządzących są ludzie podobni do niego. To właśnie z tego powodu rozpamiętują oni wydarzenia sprzed wielu lat i nieustannie doszukują się zagrożenia ze strony NATO.

Profesor Sarotte chce jednak wierzyć, że finalnie Rosją zaczną rządzić takie elity, które przestaną wreszcie histerycznie bać się NATO i skupią się na tym, aby budować spokojną i stabilną przyszłość w naszym regionie.