Niemiecki arcybiskup opowiadał się za złagodzeniem zasad celibatu dla księży katolickich w komentarzach ujawnionych w czwartek przed spotkaniem niemieckiego zgromadzenia reformatorskiego.

Kardynał Reinhard Marx, arcybiskup Monachium, zakomunikował dziennikowi Sueddeutsche Zeitung, iż „lepiej byłoby dla wszystkich stworzyć możliwość zarówno celibatu, jak i postaci żonatych księży”.

Duchowny domaga się praw mężczyzn świeckich mogących cieszyć się sprawami cielesnymi

Jego komentarze pojawiają się, gdy jego diecezją zatrząsł niezależny raport na temat zajmowania się przez Kościół sprawami naruszania zasad utrzymania celibatu poprzez krzywdzenie słabszych przez całe dekady. Raport oskarżał Marksa i jego poprzedników, w tym emerytowanego papieża Benedykta XVI.

Marks, reformatorski sprzymierzeniec papieża Franciszka, zakomunikował w zeszłym tygodniu, iż Kościół wymaga intensywnych reform, aby zwalczyć „katastrofę” nadużywania przez księży swej władzy nad słabszymi w celu zaspokojenia tego, czego celibat zabrania, a za co według prawa powinni iść do więzienia na zawsze.

Kardynał naciskał, aby rozważyć zluzowanie zasady celibatu, jako podstawy do zachowania, aby móc być księdzem katolickim. „Dla niektórych księży byłoby lepiej, gdyby byli w małżeństwie – nie tylko ze względów seksualnych, ale dlatego, że byłoby to lepsze dla ich życia i nie byliby samotni” – stwierdził w wywiadzie dla prasy. „Musimy przeprowadzić tę dyskusję” - nalegał rozochocony.

Poparł on także w 2019 roku postulat biskupów amazońskich wyświęcenia na kapłanów mężczyzn pozostających w związkach małżeńskich.

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: W "Sprawie dla reportera" dziwaczny temat wzbudził skrajne emocje. Poszło o "przydrożną czarownicę"

Zerknij też tutaj: Beata Kozidrak znowu w "muzycznym siodle". Ogłosiła wyjątkową trasę koncertową, a Ewa Krawczyk pełnić będzie ważną rolę