Jak podaje portal "Geek Week", naukowcy na podstawie obserwacji doszli do wniosku, że badanie oczu może okazać się pomocne przy sprawdzaniu, czy jesteśmy obarczeni ryzykiem przedwczesnego zgonu. Poznajcie szczegóły!

Śmierć w oczach zapisana

W periodyku "British Journal of Ophthalmology" ukazał się zaskakujący materiał, z którego wynika, że różnica pomiędzy wiekiem biologicznym siatkówki a tym faktycznym, może wskazywać na ryzyko przedwczesnej śmierci. Naukowcy przekonują, że tzw. różnica wieku siatkówki, może okazać się znkomitym narzędziem kontrolnym w badaniach przesiewowych.

Badanie oczu/YouTube @OFTALMIKAPL
Badanie oczu/YouTube @OFTALMIKAPL
Badanie oczu/YouTube @OFTALMIKAPL

Zdaniem naukowców mikrokrążenie w siatkówce oka może realnie wskazywać na kondycję układu krwionośnego i mózgu, a także ogólny stan zdrowia. Kiedy się starzejemy, nasza siatkówka też się zmienia. W badaniach naukowcy m.in. z Melbourne i Guangdong wykorzystali 80 169 obrazów dna oka, pozyskanych od 46 969 pacjentów.

Pacjenci poddani badaniu byli między 40. a 69. rokiem życia. W trakcie analizy zebranych danych wykazano, że osoby, których wiek siatkówki odbiegał od ich rzeczywistego wieku metrykalnego były nawet o 67 procent bardziej narażone na ryzyko przedwczesnej śmierci, która wynikała z innych przyczyn niż nowotwór lub choroba krążenia.

Badanie dna oka/YouTube @Zombie Land
Badanie dna oka/YouTube @Zombie Land
Badanie dna oka/YouTube @Zombie Land

Doszli do wniosku, że każdy dodatkowy rok różnicy między faktycznym wiekiem a wiekiem siatkówki wiązał się ze wzrostem ryzyka przedwczesnej śmierci. O 2. procent wzrastało ono z jakiejkolwiej przyczyny i o 3. procent w związku z konkretną chorobą (wykluczając nowotwory oraz schorzenia układu krążenia).

Wyniki te mogą okazać się rewolucją w badaniach przesiewowych. Myślicie, że tak się właśnie stanie?

To też może cię zainteresować: Jeden z szpitali w Polsce zwrócił się z poruszającym apelem. "Prosimy dla pacjentów". O co chodzi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Światło dzienne ujrzały nowe fakty w sprawie odejścia ciężarnej Izy z Pszczyny. Ujawniono rozmowę z lekarzem

O tym się mówi: Meghan Markle zaskoczyła męża pomysłem budowy własnego pałacu. Co na to książę Harry