Jak podaje portal "Interia", w ostatnim roku nastąpiło wiele zmian zarówno o charakterze społecznym, czy gospodarczym, ale także zjawisk naturalnych, które odmieniły oblicze naszej planety. O czym mowa?

Wybuch wulkanu

Jednym z najbardziej spektakularnych zjawisk naturalnych był wybuch wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma. Co ciekawe, wybuch wulkanu nie był spowodowany ruchami płyt tektonicznych, ale miejscową "plamą gorąca", która zlokalizowana jest bezpośrednio pod powierzchnią Ziemi.

Erupcja wulkanu rozpoczęła się we wrześniu i trwała przez trzy miesiące. Straty jakie przyniósł wybuch Cumbre Vieja szacowane są na 800 milionów euro. Władze Hiszpanii 25 grudnia oficjalnie potwierdziły, że erupcja się zakończyła.

Cumbre Vieja nie był jedynym wulkanem, jaki wybuchł w tym roku. W lutym bieżącego roku przypomniała o sobie Etna, w marcu doszło do erupcji wulkanu Fagradalsfjall na Islandii, a w maju wulkanu Stromboli zlokalizowanego na Wyspach Liparyjskich. 20 października przebudził się wulkan Aso (Japonia, wyspa Kiusiu).

Wulkan Kilauea na Hawajach YouTube
Wulkan Kilauea na Hawajach YouTube
Wulkan Kilauea na Hawajach YouTube

Ziemia się zatrzęsła

Także i w tym roku nie obyło się bez trzęsień ziemi. Najczęście dochodzi do nich w skutek ruchu płyt tektonicznych. Niestety nie zawsze. Pod koniec października w Karolinie Południowej doszło do serii wstrząsów, których przyczyną było jezioro.

Skutki trzęsienia Ziemi/YouTube @Sekrety Świata
Skutki trzęsienia Ziemi/YouTube @Sekrety Świata
Skutki trzęsienia Ziemi/YouTube @Sekrety Świata

Jak się okazało za wstrząsy odpowiedzialne było ześlizgiwanie się górnych warstw skalnych w szczeliny do których docierała woda. Ciśnienie doprowadzało do przesuania się całych mas gruntu.

Góry znów wyższe

Wypiętrzanie się masywów górskich jest wynikiem nakładania się na siebie płyt tektonicznych. Najszybciej rosnącymi górami są Himalaje, które podniosły się na przestrzeni ostatniego roku o około centrymetr.

Znacznie wolniej rosną nasze Tatry, którym w ciągu ostatnich 12 miesicy przybyło od 6 do 8 mm. Tatry Zachodnie przodują w tym zakresie sięgając 8,4 mm na rok.

Tatry/YouTube @Alex Strohl
Tatry/YouTube @Alex Strohl
Tatry/YouTube @Alex Strohl

Spodziewaliście się tego?

To też może cię zainteresować: Życzenia prezydenta Andrzeja Dudy wywołały prawdziwą burzę. W ruch poszły talerze. O co chodzi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Te gwiazdy zaliczyły największe wpadki w mijającym roku. Widzowie zapamiętają je na długo

O tym się mówi: Ivan Komarenko śpiewa o epidemii. Doktor Tomasz Karauda nie ukrywa, co myśli o słowach piosenkarza