Są różne rodzaje kleszczy. Jak podaje portal zdrowie.intera.pl, jednym z najbardziej niebezpiecznych jest obrzeżek gołębi. Warto wiedzieć jak go rozpoznać.

Obrzeżek gołębi

Ten gatunek kleszcza jest jednym z największych. Jego samica może osiągać rozmiar nawet 10 mm długości i 8 mm szerokości.

Obrzeżek gołębi jest zaliczany do tzw. kleszczów miękkich i odróżnia się od zwykłych tym, że nie ma twardej głowy oraz części gębowej. Charakteryzuje się też tym, że jego ciało jest otoczone cielistą lub brązową listewką brzeżną z licznymi fałdkami i brodawkami.

Zazwyczaj bytuje w miejscach gdzie spotyka się gołębie czyli w gołębnikach, na poddaszach, wieżach świątyń itp. Świetnie kryje się po różnymi przedmiotami czy w szparach skąd niezauważalnie atakuje gołębie, ptaki i ludzi.

gołębie / YouTube: Andrzej i Ewa -Gołębie -Pasja
gołębie / YouTube: Andrzej i Ewa -Gołębie -Pasja

Ukąszenie może mieć fatalne skutki

Obrzeżek gołębi kluje bardzo boleśnie i żywi się krwią w czasie od kilkunastu minut do nawet kilkudziesięciu godzin.

Ugryzienie można zobaczyć na skórze jako najpierw niewielkich rozmiarów plamkę krwotoczną, która przekształca się w zaczerwieniony, swędzący pęcherzyk. Może także wystąpić obrzęk. Niestety wiele osób doświadcza też miejscowego zapalenia naczyń limfatycznych.

Wśród innych objawów mogą być także: złe samopoczucie, gorączka, ból brzucha, wymioty, biegunka, zawroty głowy, zaburzenia widzenia i duszności.

Zdarzają się także poważne reakcje alergiczne, a nawet wstrząs anafilaktyczny, a w skutkach długotrwałych jest borelioza, zapalenie mózgu itd.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Rząd już planuje obostrzenia z powodu czwartej fali koronawirusa. Wariant Delta rozprzestrzenia się coraz bardziej po kraju. Czego się spodziewać

Jak informował portal „Życie.news”: Jarosław Kaczyński zabawił się na imprezie Jacka Kurskiego i jego żony. To była ważna okazja dla prezesa Telewizji Polskiej. Co się działo

Z życia znanych ludzi informowaliśmy o: Martyna Wojciechowska nie jest samotna po rozstaniu z mężem? Dziennikarka pokazała zdjęcie, które rozwiewa wszystkie wątpliwości

Sprawdź także ten artykuł: Taka moneta jest niezwykle cenna ze względu na swoją usterkę, a można ją łatwo przeoczyć. Wiadomo po czym można poznać prawdziwą wartość