Pieniądze czasami mają znacznie większą wartość niż wskazuje na to ich nominał. Jak podaje portal o2.pl, tak może się zdarzyć w także w przypadku uszkodzonych monet.

Polują na destrukty

Numizmatycy ostatnio przede wszystkim cenią sobie zauważalne błędy na monetach dwuzłotówkach i pięciozłotówkach, które sprawiają, że są one unikalne. Może to być na przykład błędny napis. Taka sytuacja często znacznie podwyższa wartość pieniądza.

„Może się okazać, że mamy w portfelu prawdziwe rarytasy, na których nieźle można zarobić” –tłumaczą antykwariusze zachęcając do sprawdzenia swoich portfeli czy zbiorów.

produkcja monet / YouTube: Narodowy Bank Polski
produkcja monet / YouTube: Narodowy Bank Polski

Warte fortunę

Są oczywiście różne rodzaje destruktów. Do jednej kategorii są zaliczane takie powstałe z powodu wady stempla. Charakteryzują się odpryskami, zagnieceniami czy pęknięciami.

W innych destruktach widać natomiast usterkę krążka, na przykład nieodpowiednią średnicę monety.

Sporo warte są także pieniądze, które zostały wykonane na krążku czy z metalu, który był przeznaczony na inny nominał.

Wśród naprawdę wyjątkowych destruktów są też przekręcone symbole. Przykładowo wówczas orzełek jest do góry nogami w stosunku do drugiej strony monety.

Kolekcjonerzy przestrzegają jednak, że zainteresowanie dotyczy destruktów tylko na poziomie produkcji, a nie późniejszego użytkowania dlatego nie warto samemu niszczyć monet.

Zdarzyła Wam się znaleźć już coś cennego?

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Nie każdy otrzyma pieniądze z 500 plus w tym miesiącu. Trzeba pamiętać o zmianach, które wprowadzono w świadczeniach. O co dokładnie chodzi

Jak informował portal „Życie.news”: Zaledwie 2 procent populacji na całym świecie może pochwalić się tym typem osobowości. Wiele osób sprawdza czy ma te cechy i atrybuty

Z życia znanych ludzi informowaliśmy o: Doda ujawniła, że przeżywała naprawdę koszmarne chwile w życiu prywatnym. Wiadomo co się działo z popularną piosenkarką w ostatnim czasie

Sprawdź także ten artykuł: Magda Gessler ma doczepiane włosy? Dowodem są pewne zdjęcia. Słynna restauratorka ostro komentuje doniesienia swojego dawnego stylisty