Zespół pocovidowy to coś, co jest z nami od niedawna. Choroba jest wieloukładowym zespołem zapalnym, który objawia się u pacjentów, którzy przeszli COVID-19. Charakteryzuje się takimi objawami jak np. osłabienie, wymioty, gorączka, biegunka, wysypka czy zapalenie spojówek.

Zespół pocovidowy u dzieci. Krakowski szpital szykuje się na wzrost zachorowań

Pierwszy przypadek pojawił się w październiku. Lekarz stwierdzili go po tym, jak do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie trafiło dziecko, u którego stwierdzono wyżej wymienione objawy. Wiadomo było, że pacjent przeszedł wcześniej koronawirusa.

Dzieci skarżyły się na dziwne objawy. Źródło: hellozdrowie.pl
Dzieci skarżyły się na dziwne objawy. Źródło: hellozdrowie.pl
Dzieci skarżyły się na dziwne objawy. Źródło: hellozdrowie.pl

Jak opowiada dr Katarzyna Hrnciar, pediatra z SOR-u w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie Prokocimiu, dla lekarzy tamtejszej placówki była to nowość. Medycy nie wiedzieli z jaką choroba mają do czynienia.

Jak się później okazało był to właśnie zespół pocovidowy. Do krakowskiej placówki codziennie trafiają osoby z takimi objawami. Należą do nich dzieci w wieku od kilku miesięcy do 16 lat życia. Wielu pacjentów wymaga leczenia na oddziale intensywnej terapii.

Rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu Katarzyna Pokorna-Hryniszyn apeluje o ostrożność i przewiduje wzrost zachorowań na okres poświąteczny -Po świętach spodziewamy się zwiększonej zachorowalności na PIMS, czyli zespół pocovidowy u dzieci. Prosimy o obserwację zarówno tych dzieci, które przeszły covid, jak i tych, które mogły przejść chorobę bezobjawowo - powiedziała w rozmowie z PAP.

To, co najbardziej niepokoi lekarzy to fakt, że częstym skutkiem zespołu pocovidowego jest niewydolność serca. Dzieci, które przeszły zapalenie pocovidowe mają zmiany w naczyniach wieńcowych, które mogą z czasem przynieść przykre konsekwencje.

Dzieci skarżyły się na dziwne objawy. Źródło: edziecko.pl
Dzieci skarżyły się na dziwne objawy. Źródło: edziecko.pl
Dzieci skarżyły się na dziwne objawy. Źródło: edziecko.pl

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: JAK WYGLĄDAŁO ŻYCIE JOLANTY KWAŚNIEWSKIEJ PO WYPROWADZCE Z PAŁACU PREZYDENCKIEGO? MUSIAŁA KOMPLETNIE ZMIENIĆ STYL SWOJEGO ŻYCIA

O tym się mówi w Polsce: SZYMON HOŁOWNIA ZASZCZEPIŁ SIĘ PRZECIWKO KORONAWIRUSOWI. Z UST ANDRZEJA DUDY PADŁY MOCNE SŁOWA. ZASKAKUJĄCA REAKCJA BYŁEGO KANDYDATA NA PREZYDENTA

O tym się mówi na świecie: WIADOMO, JAK WIELKI MAJĄTEK OTRZYMALI W SPADKU KSIĄŻĘ WILLIAM I HARRY. OKAZUJE SIĘ, ŻE KRÓLOWA MATKA PODZIELIŁA TĘ KWOTĘ NIERÓWNO. KTO OTRZYMAŁ WIĘCEJ

Z życia gwiazd: DANIEL MARTYNIUK ZACZYNA ŻYCIE NA NOWO? WSZYSTKO NA TO WSKAZUJE. WŁAŚNIE OTRZYMAŁ OD RODZICÓW MOŻLIWOŚĆ PROWADZENIA SPOREGO BIZNESU