Według badań niemieckiego Federalnego Instytutu Oceny Ryzyka, wiele osób ma problemy z utrzymywaniem odpowiedniej higieny w kuchni. Okazuje się jednak, że wagi do tej kwestii nie przywiązują także kucharze, których programy nieustannie możemy oglądać na wizji.

Błędy popełniają niemal wszyscy!

Jak informuje portal Interia, analiza przeprowadzona przez Federalny Instytut Oceny Ryzyka wykazała, że w programach kulinarnych błędy dotyczące higieny przygotowywania posiłków można było zobaczyć co około 50 sekund.

Co więcej, badacze wykazali, że osoby które oglądają takie programy w znacznym stopniu odzwierciedlają wszystkie czynności kucharza, a więc także powielają jego błędy.

Okazuje się, że do najczęściej popełnianych nieprawidłowości należy m.in.:

- dodawanie przypraw do potraw przy użyciu palców;

- brak mycia rąk przed i po przyrządzaniu potrawy;

- krojenie wielu produktów na jednej desce;

- wycieranie rąk w ściereczkę kuchenną, zamiast umycia ich mydłem i wodą.

Niestety, takie błędy powodują, że jesteśmy bardzo narażeni na zakażenie się wieloma drobnoustrojami, które są nieodłącznym towarzyszem produktów żywnościowych. Podczas przygotowywania posiłków jesteśmy narażeni na kontakt z takimi bakteriami jak np. Salmonella czy E. coli, a także z wirusami m.in. Wirusowego Zapalenia Wątroby typu A.

W jaki sposób ustrzec się przed zakażeniem?

Najważniejszymi zasadami, których należy przestrzegać w kuchni jest przede wszystkim częste mycie rąk wodą z mydłem. Dodatkowo powinniśmy sparzyć przyrządy kuchenne, które służyły nam do obróbki surowego mięsa.

Pod żadnym pozorem nie wolno nam używać tej samej deski do krojenia mięsa i warzyw, jeśli po przyrządzeniu mięsa nie zostanie ona odpowiednio zdezynfekowana. Ważna jest także dezynfekcja blatów kuchennych!

Takie utrzymywanie higieny pozwoli nam w znacznym stopniu ograniczyć możliwość zakażenia się bakteriami, które wywołują nieprzyjemne choroby układu pokarmowego. Dbajmy zatem o czystość w naszej kuchni!