Zwierzę to nazywane jest najbardziej jadowitym pająkiem w Polsce. Istotnie – może zrobić niemałą krzywdę. Choć dotychczas mieszkał zwykle w jaskiniach, obecnie coraz śmielej wkracza na terytorium ludzi.

Portal Interia ostrzega – lepiej nie spotkać tego pająka. Może czaić się w ciemnych, lekko wilgotnych miejscach. Gdy ugryzie, zada ogromny ból.

Jadowity pająk w naszych piwnicach

Trzeba przyznać, że w Polsce raczej nie ma szczególnie niebezpiecznych gadów czy owadów. Najgroźniejsza wydaje się być żmija zygzakowata. Niektóre pająki potrafią mocno i boleśnie ugryźć, jednak zwykle nie stwarzają zagrożenia dla naszego zdrowia ani życia.

Sieciarz jaskiniowy. Źródło: Youtube Planeta Przyrody
Sieciarz jaskiniowy. Źródło: Youtube Planeta Przyrody

Jak jest w przypadku tego jegomościa? Sieciarz jaskiniowy, czyli po łacinie meta menardi, jest pajęczakiem uważanym za najbardziej jadowitego w Polsce.

Sam odwłok sieciarza w przypadku samców może mieć do 12 mm długości, zaś u samic – aż 17 mm długości.

Pająki te zwykle można spotkać w różnych krajach w Europie. W Polsce występowały do niedawna tylko na południu kraju, natknięto się na nie m.in. w Bieszczadach czy Ojcowskim Parku Narodowym.

Jednak wszystko się zmieniło – od jakiegoś czasu pojawiają się zgłoszenia, że sieciarz jaskiniowy widziany był także na zachodzie lub w centrum Polski.

Zazwyczaj zamieszkuje ciemne zakamarki o średniej wilgotności, przepada za temperaturą wyższą niż 7 stopni Celsjusza. Dobrze czuje się w piwnicy lub studzience kanalizacyjnej. Nie przepada za mrozami i niekiedy ich nie przeżywa.

Sieciarz jaskiniowy ma szczękoczułki, które dzięki dużej sile przegryzają ludzką skórę i uwalniają do niej jad. Jego ugryzienie boli porównywalnie do użądlenia przez szerszenia.

W wyniku ukąszenia ofiara zwykle zauważa miejscową opuchliznę i zaczerwienienie. Choć sieciarz raczej nie gryzie sam z siebie, broni się, gdy człowiek wtargnie na jego terytorium czy zniszczy sieci.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: NIEPRZYJEMNE WIADOMOŚCI DLA POLAKÓW PRZEKAZAŁ ANDRZEJ DUDA. PREZYDENT MÓWI, ŻE OBECNA SYTUACJA JEST ZŁA I TRZEBA SIĘ SPODZIEWAĆ NOWYCH OBOSTRZEŃ

O tym się mówi w Polsce: JACEK KURSKI POSTANOWIŁ PÓJŚĆ DO SĄDU W OBRONIE ŻONY? PREZES TVP NIE MOŻE JUŻ ZNIEŚĆ KOMENTARZY DOTYCZĄCYCH EUROWIZJI. CHODZI O RAFAŁA BRZOZOWSKIEGO

O tym się mówi na świecie: ŚWIATOWA ORGANIZACJA ZDROWIA NIE PRZEBIERA W SŁOWACH I UJAWNIA, DO CZEGO DOCHODZI W POLSCE. POWAŻNY APEL WHO. NORMY PRZEKROCZONE NAWET OŚMIOKROTNIE

Z życia gwiazd: DANIEL MARTYNIUK PO RAZ KOLEJNY ZASKOCZYŁ SWOIM ZACHOWANIEM I MUSIAŁ ZJAWIĆ SIĘ W SĄDZIE. PRZYZNAŁ, ILE ZARABIA. TA KWOTA MOŻE ZADZIWIĆ KAŻDEGO