6 stycznia przypada święto Trzech Króli. Można spotkać się również z nazwą Objawienie Pańskie. Co ciekawe, choć do niedawna dzień ten był pracującym, jest to jedna z najważniejszych dat w kalendarzu chrześcijańskim.

Jakie tradycje obowiązują na Trzech Króli?

Przy okazji tego święta Polacy praktykują kilka zwyczajów, które wpisały się już w tradycję, gdyż są z nami od lat. Portal WP przyjrzał się najważniejszym z nich. Co takiego robi się na Trzech Króli?

Trzech Króli. Źródło: Youtube Telewizja Ponidzie
Trzech Króli. Źródło: Youtube Telewizja Ponidzie

Warto pamiętać, skąd wzięło się samo święto. Ma ono na celu okazanie wdzięczności za to, że Bóg objawił się ludziom. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, lecz Trzech Króli to data ważniejsza nawet niż Boże Narodzenie.

To Trzej Królowie ponieśli nowinę o narodzinach Jezusa w świat i to dzięki nim poza obecnymi w stajence dowiedzieli się o nim również wszyscy inni.

Pierwszym zwyczajem jest pisanie liter kredą na drzwiach w trakcie kolędy. Co dokładnie oznaczają? Duchowny Radek Rakowski z Poznania wyjaśnia, że zdaniem części osób są to pierwsze litery imion Trzech Króli – Kacpra, Melchiora oraz Baltazara.

Inni z kolei widzą we wspomnianych literach inny sens – skrót od Christus Mansionem Benedicat, tj. Chrystus błogosławi temu domowi. Zdaniem episkopatu można rozumieć litery na drzwiach na oba sposoby. Okazuje się, że część z nas zapisuje litery K, M i B, część zaś – C, M i B. Obie formy są jednak poprawne, choć jeśli zamieniamy „K”, powinniśmy napisać „Ch”. Z kolei znaki między literami to nie plusy, a znaki krzyża.

Trzech Króli. Źródło: Youtube Wolter Zażera
Trzech Króli. Źródło: Youtube Wolter Zażera

Poza pisaniem liter na drzwiach chrześcijanie uczestniczą również w mszy, która pozwala na docenienie dnia Trzech Mędrców, dzięki którym świat dowiedział się o Chrystusie. Trzech Króli to święto nakazane, tj. takie, w którym udział w nabożeństwie powinien być obowiązkowy.

6 stycznia to także dzień ustawowo wolny od pracy oraz dzień, w którym organizuje się Orszak Trzech Króli, nazywany inaczej ulicznymi jasełkami.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: WAŻNE INFORMACJE DLA MILIONÓW POLAKÓW POSZKODOWANYCH FINANSOWO PRZEZ PANDEMIĘ. MOŻNA JUŻ SKŁADAĆ WNIOSEK O PIENIĄDZE. CZEKA NAWET 9 TYSIĘCY ZŁOTYCH

O tym się mówi w Polsce: SENIORZY W TARAPATACH! ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH MOŻE ZAWIESIĆ WYPŁATĘ EMERYTUR WIELU OSOBOM. WIADOMO, JAK MOŻNA UNIKNĄĆ TAKIEJ SYTUACJI

O tym się mówi na świecie: HISTORIA TEGO PSIAKA WZRUSZY NIEJEDNEGO TWARDZIELA! SZCZENIAKOWI MUSIANO AMPUTOWAĆ ŁAPKĘ, A RODZINY NIE BYŁO STAĆ NA JEGO LECZENIE

Z życia gwiazd: ŁUKASZ ZE „ŚLUBU OD PIERWSZEGO WEJRZENIA” ZDOBYŁ SIĘ NA ZDUMIEWAJĄCE WYZNANIE. STANĄŁ W OBRONIE BYŁEJ UKOCHANEJ. CO POWIEDZIAŁ O OLIWII