Niskie emerytury bardzo często skłaniają polskich seniorów do tego, aby podjąć dodatkową pracę i w ten sposób powiększyć swój dochód. Efektem tego zjawiska jest fakt, że coraz częściej możemy spotkać osoby starsze, które dorabiają do otrzymywanego z ZUS świadczenia.

Ci, którzy ukończyli 60 lub 65 lat, w zależności od płci i pracują, by powiększyć budżet domowy nie musza się obawiać o wysokość swoich dochodów. Jednak trudniejszą sytuację mają emeryci renciści, którzy zdecydowali się przejść na wcześniejszą emeryturę bądź rentę. W tym przypadku, łącząc świadczenie z dochodem ze świadczenia pracy trzeba bardzo uważać i sprawdzać na bieżąco wysokość zarobków. Dlaczego?

Przy zbyt wysokich zarobkach przy pracy na emeryturze lub rencie można stracić świadczenie z ZUS! Jak tego uniknąć?

Jak przypomina serwis SuperBiz SE, osoby, które nie mają ukończonego wieku ustawowego, uprawniającego do otrzymania emerytury muszą rozliczać się z ZUS z uzyskiwanych dodatkowych dochodów. Jeśli ich wysokość przekroczy zakładane limity to wówczas trzeba się spodziewać obniżenia świadczenia, a nawet jego zawieszenia!

Progi dochodów ulegają zmianie co trzy miesiące – w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu każdego roku. Spokojnie spać mogą ci emeryci i renciści, których zarobki nie przekraczają 70 proc. przeciętnej miesięcznej pensji.

Jeśli doszło do przekroczenia tych progów to wówczas świadczenie zostanie zmniejszone, ale pod warunkiem, że dochody nie przekraczają 130 procent 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wówczas ZUS całkowicie zawiesza wypłatę świadczenia.

Ile obecnie wynoszą „widełki” dochodów? Do 28 lutego 2021 roku jest to 3618,30 złotych (czyli 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) i 6719,70 złotych (130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia).

Jednak świadczenie nie może być pomniejszone o więcej niż 620,37 zł w przypadku emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 465,31 złotych w kwestii renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, a także 527,35 złotych przy rencie rodzinnej dla jednej osoby.

Senior/Youtube @Grupa EuroCash
Senior/Youtube @Grupa EuroCash
Senior/Youtube @Grupa EuroCash

Jak informował portal "Życie": KSIĘCIU WILLIAMOWI NIE PODOBA SIĘ POSTĘPOWANIE HARRY’EGO I MEGHAN? MIAŁ WYSŁAĆ PISMO DO BRATA. TO EFEKT PODCASTU Z SYNKIEM BYŁEJ PARY KSIĄŻĘCEJ

Przypomnij sobie: KIEDY UCZNIOWIE WRÓCĄ DO SZKÓŁ? MINISTER ZDROWIA WYPOWIEDZIAŁ SIĘ NA TEMAT DECYZJI RZĄDU. RODZICE ZASTANAWIAJĄ SIĘ, CO STANIE SIĘ PO FERIACH ZIMOWYCH

Portal "Życie" pisał również: TELEWIZJA POLSKA ZALICZYŁA KOLEJNĄ WIELKĄ WPADKĘ. CHODZI O SKOCZKÓW NARCIARSKICH I TURNIEJ CZTERECH SKOCZNI. DZIENNIKARZ POPEŁNIŁ SPORY BŁĄD

Pisaliśmy również o: NIEUSTANNIE UJAWNIANE SĄ KOLEJNE INFORMACJE NA TEMAT SZCZEPIEŃ NA KORONAWIRUSA WŚRÓD CELEBRYTÓW. POJAWIŁO SIĘ OŚWIADCZENIE PARTNERKI EDWARDA MISZCZAKA