Nadciąga właśnie pomoc dla osób, które wynajmują mieszkanie komunalne, spółdzielcze, w Towarzystwie Budownictwa Społecznego lub od prywatnego właściciela. Zapowiadane od miesięcy dopłaty do czynszów dla osób poszkodowanych materialnie przez pandemię właśnie wchodzą w życie.

Jeśli z racji pandemii wynajmujący ma zmniejszone dochody, albo stracił pracę i nie ma środków do opłacania czynszu w pełnej wysokości ma szanse na skorzystanie z rządowego programu wsparcia, który właśnie wystartował.

Potrzebujący mogą już składać wnioski, jednak lepiej się pospieszyć, gdyż czasu jest niewiele. Na jakich zasadach i kto ma prawo do uzyskania pomocy finansowej?

Właśnie ruszyły dopłaty do czynszów. Kto i na jakich zasadach ma prawo do złożenia wniosku o pomoc finansową?

Szczegóły programu były znane od maja za sprawą wicepremier i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz. Pierwotnie miał dotyczyć najemców mieszkań i domów, których finansowo dotknęła pierwsza fala koronawirusa wiosną.

Jednak od tego czasu minęło wiele czasu, zanim parlament zdecydował o wprowadzenia takiej pomocy dla poszkodowanych przez pandemię.

Jak wyjaśnia Fakt, ustawa weszła w życie, a dzięki jej zapisom można starać się o dopłaty do czynszu. Jednak czasu na złożenie jest niewiele.

Kto znalazł się w grupie obywateli mogących starać się o pomoc finansową? To wynajmujący mieszkanie komunalne, należące do towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielcze lub należące do osoby prywatnej bądź firmy.

Warunkiem jest jednak wynajem mieszkania lub domu na dzień 14 marca 2020 roku. Może to być jednak inny lokal niż obecnie wynajmowany. Jednak Ci, którzy są właścicielami mieszkania nie mogą skorzystać z pomocy.

Ile wyniesie dopłata do czynszu? To 75 procent jego wartości. Maksymalnie miesięcznie można zatem uzyskać – wraz z dodatkiem mieszkaniowym – 1500 złotych, a pomoc będzie przyznawana przez pół roku. Zatem pomoc może wynieść aż 9 tysięcy złotych.
Pieniądze nie trafią jednak „do ręki” najemcy, a do właściciela mieszkania – osoby prywatnej, prawnej czy instytucji.

Wnioski w urzędzie gminy o dodatek mieszkaniowy (który przysługuje osobom, których dochody nie przekraczają 1500 zł na osobę bądź 2100 złotych w przypadku osoby samotnej) należy składać do 31 marca 2021 roku.

We wniosku należy zaznaczyć, że staramy się również o dopłatę do czynszu. Ten zostanie przyznany, jeśli dochód na miesiąc był w 2020 roku mniejszy o 25 procent niż w 2019 roku.

Jak informował portal "Życie": MATEUSZ MORAWIECKI POSTANOWIŁ OSTATECZNIE PRZERWAĆ MILCZENIE. MOCNE SŁOWA PADŁY W PROGRAMIE NA ŻYWO. PREMIER CHCIAŁ PODZIELIĆ SIĘ TYM Z POLAKAMI

Przypomnij sobie: EDYTA GÓRNIAK DOKONAŁA PORUSZAJĄCEGO WYZNANIA. CHODZI O JEJ BYŁEGO UKOCHANEGO. GWIAZDA NIE POZOSTAWIA ZŁUDZEŃ. 2020 ROK BYŁ DLA NIEJ PRZEŁOMOWY

Portal "Życie" pisał również: POLSKIE WŁADZE PODZIELIŁY SIĘ NAJNOWSZYMI INFORMACJAMI DOTYCZĄCYMI SZCZEPIEŃ. POWSTAŁA SPECJALNA MAPA DO WIADOMOŚCI POLAKÓW. O CO CHODZI

Pisaliśmy również o: BLANKA LIPIŃSKA ZNÓW ZAKOCHANA? PISARKA ZACHWYCA SIĘ PEŁNYM ROMANTYZMU SYLWESTREM. W JEJ BRZUCHU ZNÓW MAJĄ FRUWAĆ MOTYLE. CZYJA TO ZASŁUGA