Według tradycji do wigilijnej kolacji zasiada się po dojrzeniu pierwszej gwiazdki na niebie. Obecnie większość z nas raczej umawia się z rodziną na wcześniej ustaloną godzinę, jednak w niektórych domach wciąż czeka się na tę gwiazdę, by zasiąść do stołu. Portal TVP Info przypomina, że w tym roku sprawa nie będzie taka prosta.

Wszystko ze względu na fakt, że w 2020 roku pierwsza gwiazdka… nie będzie gwiazdą. Można się łatwo pomylić. Jak ją znaleźć?

Gwiazdy. Źródło: Youtube Mr SuperMole
Gwiazdy. Źródło: Youtube Mr SuperMole

Jak szukać pierwszej gwiazdki we Wigilię?

Przypomnijmy – już kilka dni temu doszło do wielkiej koniunkcji Saturna i Marsa. 24 grudnia poza pierwszą gwiazdką na niebie pojawi się także np. Mars.

Zachód słońca 24 grudnia nastąpi o 15:26. Pierwsza gwiazdka powinna pojawić się w okolicach godziny 16. Okazuje się jednak, że trzeba uważać – jeśli się nie przyjrzymy, możemy łatwo ją pomylić.

Wszystko dlatego, że na niebie można zauważyć również jasne planety. Wenus świeci co prawda we wczesnych godzinach jako Gwiazda Poranna, jednak np. Jowisz świeci wieczorami, nieco słabiej niż księżyc.

Ciężko byłoby pomylić gwiazdkę z Jowiszem, ponieważ planeta będzie znajdować się nisko nad południowo-zachodnim horyzontem. W pobliżu, nieco słabiej, będzie widoczny również Saturn.

Gwiazdy. Źródło: Youtube Astronomia24
Gwiazdy. Źródło: Youtube Astronomia24

Pierwszą gwiazdkę można pomylić także z Marsem, który będzie widoczny na południowym wschodzie nieba, wysoko. Niedaleko niego będzie także Księżyc.

W przypadku, gdy chcemy czekać na pierwszą gwiazdę, a nie planetę, warto wypatrywać Wegi z gwiazdozbioru Lutni, która ukaże się na zachodzie. Jeśli widzimy północny wschód nieba – zobaczymy Kapellę z gwiazdozbioru Woźnicy. Następne będą Altair i Deneb oraz Aldebaran.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: RAFAŁ TRZASKOWSKI WYSZEDŁ DO POLAKÓW ZE SMUTNYMI INFORMACJAMI. CHOROBA POKONAŁA WAŻNĄ POSTAĆ POLSKIEJ OPOZYCJI DEMOKRATYCZNEJ. CHODZI O POSŁA

O tym się mówi w Polsce: DONALD TUSK PRZEKAZAŁ NA AUKCJĘ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY COŚ WYJĄTKOWEGO. ZA ILE ZOSTANIE WYLICYTOWANY WAŻNY DLA POLITYKA PRZEDMIOT

O tym się mówi na świecie: NIEPOKOJĄCA SIŁA NATURY. W EUROPIE MOŻNA BYŁO ODCZUĆ JEDNE Z NAJSILNIEJSZYCH TRZĘSIEŃ ZIEMI WE WSPÓŁCZESNEJ HISTORII. CO WIADOMO W TEJ SPRAWIE

Z życia gwiazd: SPORE ZASKOCZENIE DLA WIELBICIELI „SPRAWY DLA REPORTERA”! ELŻBIETA JAWOROWICZ POKAZAŁA W PROGRAMIE TVP SWÓJ NIEZNANY TALENT. KTO BY SIĘ SPODZIEWAŁ