Święty Mikołaj nieodłącznie kojarzy nam się z czerwoną peleryną i długą siwą brodą. Czy jednak faktycznie od zawsze brodaty mężczyzna, którego wyczekują wszystkie dzieci miał wyglądać tak, jak teraz?

Ogromne zmiany w wizerunku Mikołaja!

Jak informuje portal Biznes Info, pierwsze wzmianki o hojnym Mikołaju pojawiały się już w IV wieku naszej Ery. Jak się okazuje, wówczas w Turcji popularny był biskup o tym imieniu, który pochodził z bardzo bogatej rodziny. Dobra, które dostał w spadku rozdawał potrzebującym.

Informacje o biskupie rozniosły się bardzo szybko po całej Europie, co sprawiło, że Mikołaj zdobył ogromną popularność, która szczególnie mocno była obecna w Holandii.

Kiedy Holendrzy zaczęli emigrować do Ameryki Północnej razem ze sobą zawieźli tam mit o świętym Mikołaju, nazywanym przez nich Sintrklaasem. Wtedy jego wizerunek kojarzony był z wysokim, szczupłym mężczyznom, którego zadaniem była ochrona marynarzy oraz dzieci. Ów Sinterklaas był ubrany na zielono!

Mikołaj jakiego znamy dziś!

Przez wiele lat mit o świętym Mikołaju mocno ewoluował, a w 1822 roku pojawił się pierwszy wiersz o Mikołaju, autorstwa Clementa Clarka Moore’a. W utworze tym autor po raz pierwszy opisał świętego jako grubszego, brodatego pana, który wspina się po kominach. Wtedy też pierwszy raz wprowadzono do historii o Mikołaju latające renifery!

Po raz pierwszy wizerunek Mikołaja w mediach pojawił się w reklamie koncernu Coca – Cola w 1931 roku, a jego inspiracją były ilustracje Thomasa Nasta, które stworzył w oparciu o wspomniany wcześniej wiersz.

Jak doskonale wiemy, zarówno właśnie taki wizerunek Mikołaja został z nami do dziś! Tak samo zresztą jak legendarna reklama Coca – Coli, która co roku jest pierwszą przesłanką mówiącą o tym, że zbliżają się święta!

Jak informował portal "Życie": JAK OGRANICZYĆ MOŻLIWOŚĆ ZAKAŻENIA SIĘ KORONAWIRUSEM TUŻ PRZED ŚWIĘTAMI BOŻEGO NARODZENIA? GŁOS NA TEN TEMAT ZABRAŁ SPECJALISTA

Przypomnij sobie: KOLEJNE NIESAMOWITE ZNALEZISKO! JEDNA Z POLSKICH RZEK PRZEZ WIELE LAT SKRYWAŁA NIEZWYKLE CENNY SKARB. CO TAKIEGO ODKRYLI ARCHEOLODZY

Portal "Życie" pisał również: JAK W CZASACH DZIECIŃSTWA WYGLĄDAŁA JEDNA Z NAJBARDZIEJ PRZEBOJOWYCH POLEK? FANÓW ROZCZULIŁO ZDJĘCIE OPUBLIKOWANE PRZEZ ZNANĄ PODRÓŻNICZKĘ