Trudno jest uwierzyć w to, co odkryli ostatnio archeolodzy. Podczas prac przy pogłębianiu toru wodnego Odry na fragmencie niedaleko Szczecina dokonano niezwykłego odkrycia.

Archeolodzy są pod wrażeniem!

Jak informuje portal Biznes Info, Odra przez setki lat skrywała niesamowicie cenny przedmiot. Nieopodal Wyspy Dębina archeolodzy wykopali bowiem miecz, którego pochodzenie datuje się na lata 1170 – 1330! To jedno z najważniejszych odkryć w ostatnim czasie!

Znaleziony miecz mierzy 108 cm długości, a jego stan zadziwia odkrywców. Jak się okazuje przedmiot ma tylko kilka drobnych uszczerbków natomiast w praktycznie idealnym stanie jest głownia oraz rękojeść wraz z głowicą miecza! Co więcej, razem z mieczem znaleziono także fragment pochwy.

Niesamowicie cenny skarb!

- Znalezisk tego typu jest naprawdę niewiele. Osobno znajduje się miecze, osobno pochwy, najczęściej w środowiskach wilgotnych, w nawarstwieniach miast. Bardzo rzadko natomiast mamy do czynienia z kompletem – przekazała pracownica Działu Archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie – dr hab. Anna Kowalska.

Miecz będzie poddany wielu badaniom, które mają na celu dokładne ustalenie jego pochodzenia. Badacze biorą pod uwagę fakt, że miecz mógł zostać celowo wrzucony do rzeki.

Warto zaznaczyć, że nie jest to pierwsze, niezwykle cenne znalezisko, jakie archeolodzy odkryli w tym roku. W sierpniu pod Grunwaldem wykopano topory, które prawdopodobnie pochodzą z wielkiej bitwy. W ubiegłym miesiącu na Śląsku odkryto natomiast celtycki piec, którego pochodzenie datuje się na czasy sprzed urodzenia Chrystusa.

Jak informował portal "Życie": KIEROWCY NIE BĘDĄ ZADOWOLENI Z TEJ INFORMACJI! SZYKUJE SIĘ DUŻY WZROST CEN PALIW. LEPIEJ ZATANKOWAĆ PRZED PODWYŻKĄ

Przypomnij sobie: W OSTATNIEJ CHWILI POJAWIŁ SIĘ PILNY KOMUNIKAT MINISTERSTWA W SPRAWIE POWROTU UCZNIÓW DO SZKÓŁ. MEN POSTANOWIŁ POINFORMOWAĆ O ZAMKNIĘCIU SEMESTRU

Portal "Życie" pisał również: PIELĘGNIARKA APELUJE O ROZSĄDEK W CZASIE NADCHODZĄCYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA. KOBIETA WYJAWIŁA PRAWDĘ NA TEMAT KORONAWIRUSA