Historia Władysława Szpilmana jest rzadkością wśród polskich Żydów, którzy weszli do warszawskiego getta. Podczas gdy cała jego rodzina została zamordowana w obozie zagłady w Treblince, jego życie zostało oszczędzone, zanim zszedł do podziemia w stolicy Polski, aż do zakończenia wojny.

Niesamowita historia muzycznej wizytówki Polskiej Kroniki Filmowej

Niezwykłe przeżycie kompozytora w Holokauście zostało zapisane w jego autobiografii, historii, która została później uwieczniona w filmie Pianista (2002).

YT

Żył do 88 roku życia, umarł w 2000 roku. Uratowani z obozów zagłady To syn Szpilmana Andrzej w 1998 roku opublikował nowe wydanie pamiętnika ojca, pierwotnie zatytułowanego „Śmierć miasta” , przetłumaczonego na język angielski jako Pianista. Andrzej Szpilman nadzoruje również aukcję cennych rzeczy swojego ojca w DESA Unicum, największym i najstarszym domu aukcyjnym w Polsce.

YT

Ten zegarek i długopis, które kupił podczas wycieczki do Paryża w 1937 roku, przetrwał cały jego pobyt w getcie żydowskim, potem towarzyszył mu w ruinach Warszawy - powiedział Andrzej Szpilman, którego brat Krzysztof współorganizuje aukcję.

Czarny długopis Montblanc Meisterstuck, zegarek kieszonkowy i krawat w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN były jedynymi, które przetrwały wojnę. Po studiach w Warszawie i Berlinie sam kompozytor przetrwał dzięki swojej reputacji koncertu fortepianowego, m.in. dla Polskiego Radia.

Wiera Gran, żydowska piosenkarka z którą występował w gettowskich kawiarniach legendarny pianista, oskarżyła go później o współpracę z Gestapo, gdy sama spotkała się z takimi oskarżeniami. Syn pianisty Andrzej Szpilman stanowczo tym słowom zaprzeczył.

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Były minister zdrowia Łukasz Szumowski rozmawiał z Tadeuszem Rydzykiem. Wiadomo już o czym rozmawiali

Zerknij: Szczere wyznanie Marty Morawieckiej, córki św. pamięci lidera Solidarności Walczącej. Wspomnienia rok po odejściu Kornela Morawieckiego