Te owady nie wyglądają na uciążliwe – a jednak! Okazuje się, że potrafią wydzielać niewiarygodnie śmierdzącą woń. Tym gorzej, że coraz częściej można je spotkać w polskich domach.

Wtyk amerykański wchodzi do domów

Owady, o których mowa, to wtyki amerykańskie. Jak podkreśla Fakt, najbardziej uciążliwe mogą być dla mieszkańców Dolnego Śląska. Wchodzi do domów lub mieszkań, gdzie zamierza przezimować.

Chociaż nie jest on szczególnie groźny, z pewnością jego przykra cecha nie sprawi, że będzie pożądanym gościem. Wtyk amerykański, gdy go przestraszyć, mocno cuchnie.

Wtyk amerykański. Źródło: Youtube
Wtyk amerykański. Źródło: Youtube

Spory pluskwiak przywędrował do Polski stosunkowo niedawno, po raz pierwszy zauważono go w 2007 roku w Miechowie oraz Wrocławiu. Teraz osobników jest coraz więcej, a mieszkańcy Dolnego Śląska bardzo się na nie skarżą.

Wtyk amerykański ma kontrastowe barwy oraz długie czułki. Sam owad ma około 1,5-2 cm długości. Jego tylne odnóża na szczycie mają duże kolce.

Wtyki amerykańskie są owadami latającymi. Dostają się do domów, by przezimować. Potrafią uszkodzić rury instalacji wodnej kłujkami.

Wtyk amerykański. Źródło: Youtube
Wtyk amerykański. Źródło: Youtube

Niestety, gdy wlecą do domu, może być ciężko je wyplenić – zajmują np. szczeliny w podłogach czy niedostępne kąty. Jeśli uda nam się złapać wtyka, lepiej wynieść go w słoiku na dwór i wypuścić.

W Europie zwykle można je spotkać na sosnach. Dobiera się do igieł i zielonych szyszek i wysysa je.

Choć wtyk amerykański nie jest dla człowieka zagrożeniem, jego okropny smród, gdy się przestraszy, jest bardzo uciążliwy.

To też może cię zainteresować: SŁUŻBY SANITARNE WYKRYŁY NOWE OGNISKO KORONAWIRUSA W POLSCE. CHODZI O SENIORÓW, NIEPOKOJĄCE DONIESIENIA MEDIÓW, TRZEBA BYŁO INTERWENIOWAĆ NATYCHMIAST

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: W ŻYCIU MARTY KACZYŃSKIEJ JUŻ NIEBAWEM ZAJDĄ POWAŻNE ZMIANY. TĘ DECYZJĘ ODWLEKAŁA JUŻ BARDZO DŁUGO. O CO DOKŁADNIE CHODZI

O tym się mówi w Polsce: JAKIE JEST STANOWISKO ANDRZEJA DUDY NA TEMAT OSTATNIEJ DECYZJI TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO? REAKCJA PREZYDENTA NIE JEST DO KOŃCA JASNA

O tym się mówi na świecie: WATYKAN WYDAŁ OFICJALNE OŚWIADCZENIE W SPRAWIE BOŻEGO NARODZENIA. O CO CHODZI

Z życia gwiazd: BEATA KOZIDRAK ZABRAŁA GŁOS. POSYPAŁY SIĘ SŁOWA WDZIĘCZNOŚCI. EMOCJONALNE WYZNANIE GWIAZDY ZACHWYCIŁO JEJ FANÓW