Pełnia księżyca w Halloween występuje mniej więcej raz na 19 lat - wzór znany jako cykl metoniczny.

Cykl ten jest rzadki i zdarza się średnio co dwa i pół do trzech lat, przy czym ostatni raz w 2018 roku w tym samym miesiącu pojawiają się dwie pełni księżyce. Astronomowie mówią, że następna oświetlona pełnia księżyca Halloween po 2020 roku będzie miała miejsce w latach 2039, 2058, 2077 i 2096.

CO TO JEST NIEBIESKI KSIĘŻYC?

Ponieważ pełny cykl księżycowy trwa 29,5 dnia, zwykle odpowiada to jednej pełni księżyca na miesiąc kalendarzowy. Jeśli jednak pełnia księżyca nastąpi pierwszego lub drugiego dnia miesiąca, technicznie rzecz biorąc, może nastąpić kolejna w tym samym miesiącu. Kiedy tak się dzieje - mniej więcej raz na 2,5 do 3 lat, według Almanachu Farmerów - druga pełnia księżyca nazywana jest „niebieskim księżycem”.

Do połowy XX wieku niebieskie księżyce miały inną definicję. W Almanachu Farmerów stanu Maine i podobnych publikacjach liczono pełne księżyce według sezonu, więc rok z 13 pełnymi księżycami oznaczał, że jeden sezon będzie miał cztery (a nie trzy) pełne księżyce. Aby uniknąć mieszania się z pseudonimami pełniącymi rolę księżyca powiązanymi z określonymi porami roku (np. „Księżyc przed Bożym Narodzeniem”), trzecią pełnię księżyca w porze czterech nazwano „niebieskim księżycem”.

Tak jak różowy księżyc nie jest różowy, a księżyc robaka nie roi się od robaków, tak niebieski księżyc w rzeczywistości nie jest niebieski. Jedna z teorii głosi, że nazwa pochodzi od staroangielskiego słowa belewe, czyli „zdradzić” - być może dlatego, że błękitne księżyce zdradzają normalny rozkład pełnych księżyców. Mówi się, że ta księżycowa rzadkość jest również źródłem tego określenia.

O tym się mówi: ZUS wznawia wysyłanie ubezpieczonych na rehabilitacje. Które sanatoria znalazły się na liście i jakie warunki trzeba spełnić, by pojechać

Zerknij: Dobre wiadomości płyną od Adama Małysza. Jego najbliżsi i fani mogą odetchnąć z ulgą. Co się stało