Tegoroczna jesień przyniosła prawdziwą plagę biedronek. Można je zaobserwować nie tylko na ulicach i w ogrodach, ale również na balkonach, parapetach oraz w domach. Jak podaje „Dzień Dobry TVN”, są to biedronki azjatyckie.

Czy są one dla nas groźne? Jak je rozpoznać i czym się różnią od „zwykłych” biedronek?

Biedronki azjatyckie – skąd się biorą i czy trzeba się ich bać?

Biedronki azjatyckie, czyli inaczej arlekinowe, pojawiają się we wzmożonej liczbie ze względu na to, że potrzebują miejsc, w których przezimują. Jesień jest porą roku, podczas której biedronki azjatyckie pokazują się najliczniej.

Biedronki. Źródło: Youtube
Biedronki. Źródło: Youtube

Wszystko przez zmianę klimatu na cieplejszy. Fauna i flora migruje na inne tereny, a panujące w dotychczas zimniejszej Europie warunki często im sprzyjają.

- Ocieplanie klimatu to jeden z wielu czynników umożliwiający gatunkom inwazyjnym osiedlanie na nowych terenach i adaptację do nowych biocenoz. W rozprzestrzenianiu gatunków inwazyjnych bardzo dużą rolę odgrywa ich ,,zawlekanie". Ten proces związany jest z globalizacją handlu, rozwojem transportu – nadmienia dr Przemysław Zięba ze Śląskiego Towarzystwa Entomologicznego.

- Działalność człowieka, w tym rozwój transportu przykładowo z krajów egzotycznych, sprzyja szybszemu rozprzestrzenianiu się nowych dla danego środowiska gatunków. Ich obecność może negatywnie wpłynąć na środowisko oraz na nasze zdrowie – zaznacza.

Biedronki. Źródło: Youtube
Biedronki. Źródło: Youtube

Warto zwrócić uwagę na różnice między biedronkami polskimi a azjatyckimi. „Nasze” owady mają 7 kropek, po 3 na obu skrzydłach i jedną pośrodku, a azjatyckie – od 0 do 23 kropek. Polskie biedronki są czerwone, zaś azjatyckie – czerwone, czarne, żółte albo pomarańczowe.

Co więcej, siedmiokropka ma czarną „głowę” z dwiema białymi kropkami, a azjatycka – z czarnym wzorem w kształcie „M”.

Biedronka azjatycka stanowi zagrożenie dla naszych, polskich siedmiokropek.

To też może cię zainteresować: EKSPERCI CHCĄ STWORZYĆ NOWĄ, CZARNĄ STREFĘ, DO KTÓREJ TRAFI MIĘDZY INNYMI WARSZAWA. CO TO OZNACZA? NA JAKIE OBOSTRZENIA NALEŻY SIĘ PRZYGOTOWAĆ

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: SENIORZY NIE BĘDĄ MOGLI WYCHODZIĆ Z DOMU? POJAWIŁY SIĘ ZASKAKUJĄCE DONIESIENIA MEDIALNE O PLANOWANYCH OBOSTRZENIACH. CO NAS CZEKA

O tym się mówi w Polsce: TYSIĄCE EMERYTÓW MOŻE LICZYĆ NA DODATKOWE 200 ZŁOTYCH CO MIESIĄC. KOMU BĘDĄ PRZYSŁUGIWAŁY

O tym się mówi na świecie: KARMIŁA ICH I TROSZCZYŁA SIĘ, A NAWET POŻYCZAŁA PIENIĄDZE. A KIEDY ZOSTALI PANAMI, ZACZĘLI WARCZEĆ. „KIEDY ODEJDZIESZ TY I TWOJA PANI”

Z życia gwiazd: RADEK MAJDAN TRAFIŁ DO SZPITALA. MAMA SPORTOWCA ZDRADZA STAN ZDROWIA SYNA