Mówi się, że górale często „czują w kościach”, jaka będzie pogoda. Choć w tym roku mówi się, że zima ma być bardzo ciepła, to samo zapowiada zresztą Krzysztof Jackowski, górale sądzą co innego.

Jaka będzie zima 2020/2021?

Jak podaje Wyborcza, o pogodę w tym sezonie zimowym spytano górala, pana Tomka. Mężczyzna spotkany na Krupówkach w Zakopanem podzielił się przeczuciami.

- Będzie dobra zima. Śnieżna. Będzie "uostro" i długo – powiedział.

- Takie przeczucie mom, bom stary. Staro zasado góralsko – dodał.

Jednak inaczej uważają synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Twierdzą, że istotnie – w Zakopanem może być śnieżnie, jednak to byłoby na tyle, w większości kraju raczej nie zobaczymy białego puchu.

Góral. Źródło: Youtube
Góral. Źródło: Youtube

Według klimatologów możemy liczyć na temperatury raczej plusowe, a śnieg, o ile w ogóle się pojawi, to co najwyżej na kilka godzin. Będzie za to trochę deszczu.

- Musimy się przyzwyczaić, że w Polsce będziemy mieli już właściwie dwie pory roku. Chłodną i ciepłą. Widać już coraz wyraźniej, że zatraca się okres między jesienią a wiosną, zimy praktycznie nie ma. Zmiana klimatyczna jest widoczna – zaznacza rzecznik IMGW, Grzegorz Walijewski.

- Średnia roczna temperatura w Polsce wzrosła przez 70 lat o 1,7 stopnia. W górach wynosi ok. 1 stopień Celsjusza, ale na Pojezierzu Pomorskim to już prawie 2 stopnie. Jest coraz cieplej. Można powiedzieć, że to, co dziś mamy w Polsce, 70 lat temu mieli u siebie Węgrze. Widać więc, że linia ciepłego klimatu przemieszcza się coraz bardziej na północ – zauważa.

Góral. Źródło: Youtube
Góral. Źródło: Youtube

- Bezśnieżna zima ma plusy i minusy. Te pierwsze, to oszczędności związane z ogrzewaniem, mniej palenia w piecach, a co za tym idzie, mniej smogu. Problematycznym minusem jest jednak to, że wiosną nie ma topnienia pokrywy śnieżnej, a pokrywa śnieżna jest potrzebna to nawodnienia gleby i poprawienia poziomu wód gruntowych. To zwiastuje suszę, z którą zmagamy się od kilku lat – przypomina.

Warto zaznaczyć, że są to prognozy na czas do końca stycznia 2021, których prawdopodobieństwo wynosi ok. 70%.

To też może cię zainteresować: SZPITAL NIE JEST W STANIE PRZYJMOWAĆ PACJENTÓW. JEŚLI PLACÓWKA NIE WYKONA WIELU ZABIEGÓW TO STANIE SIĘ RZECZ OSTATECZNA WOBEC WIELU PACJENTÓW

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: W NAJBLIŻSZY WEEKEND NASTĄPI ZMIANA CZASU. JAK PRZESTAWIMY ZEGARY I JAKICH UTRUDNIEŃ NALEŻY SIĘ SPODZIEWAĆ

O tym się mówi w Polsce: NA CO MUSZĄ PRZYGOTOWAĆ SIĘ POLACY? WICEMINISTER ZDROWIA WALDEMAR KRASKA UCHYLIŁ RĄBKA TAJEMNICY. WSZYSTKO STANIE SIĘ JUŻ DZIŚ

O tym się mówi na świecie: MAŁŻEŃSTWO NIE WIDZIAŁO SIĘ 215 DNI. WSZYSTKIEMU WINIEN BYŁ KORONAWIRUS. PONOWNE SPOTKANIE 80 -LATKÓW WZRUSZA DO ŁEZ

Z życia gwiazd: MARYLA RODOWICZ POWAŻNIE CHORA? NAJNOWSZE INFORMACJE OD GWIAZDY BUDZĄ NIEPOKÓJ. O CO CHODZI