Wszyscy ci, którzy posiadają na swojej działce altankę bądź dom, na postawienie którego nie otrzymali pozwolenia, mogą go teraz zalegalizować. Wszystko dzięki zmianie przepisów, która miała miejsce we wrześniu 2020 r.

Altanka na działce. Jak ja zalegalizować?

Nad tematem pochylił się portal Fakt.pl, który o zmianie w przepisach postanowił porozmawiać z prawnikiem Pauliną Józefczyk z kancelarii Krzeszewski & Partnerzy. Co udało się ustalić?

Okazuje się, że wszyscy ci, którzy posiadają na swojej działce zabudowę, która ma co najmniej 20 lat, mogą go teraz Zalegalizować. Jeżeli chodzi o budynek mający mniej niż 20 lat potrzebna będzie ekspertyza techniczna oraz geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza.

"Nasz nowy dom". Źródło: lelum.pl
"Nasz nowy dom". Źródło: lelum.pl
"Nasz nowy dom". Źródło: lelum.pl

– Mówimy tu o tzw. amnestii budowlanej. Aktualnie wystarczy złożenie wniosku o legalizację i konieczność wniesienia opłaty legalizacyjnej. Po otrzymaniu wniosku, właściwy organ (inspektor nadzoru budowlanego) wyda postanowienie nakładające obowiązek przedłożenia dokumentów legalizacyjnych, o których mowa w art. 48b prawa budowlanego. Po otrzymaniu dokumentacji, organ sprawdzi jej kompletność i zgodność z przepisami prawa budowlanego, w tym z przepisami techniczno-budowlanymi. Jeżeli wszystko będzie zgodne z przepisami, konieczne będzie wniesienie opłaty legalizacyjnej. Legalizacja nastąpi po jej wniesieniu. Unikniemy w ten sposób kary – zaznacza Paulina Józefczyk.

Portal Fakt w rozmowie z prawnikiem dowiedział się również o jakich obiektach mowa. Okazuje się, że legalizacji podlegają takie budynki jak wiaty, altany, pomieszczenia gospodarcze, oczka wodne czy przydomowe baseny.

Działka rekreacyjna. Źródło: Youtube
Działka rekreacyjna. Źródło: Youtube
Działka rekreacyjna. Źródło: Youtube

Jak informował portal "Życie ": NIETYPOWY APEL PAPIEŻA FRANCISZKA. NIKT NIE SPODZIEWAŁ SIĘ TAKICH SŁÓW. GŁOWA KOŚCIOŁA PORUSZYŁA NIEZWYKLE WAŻNY TEMAT DLA WSZYSTKICH LUDZI NA ŚWIECIE