Dendrocnide moroides, czyli inaczej "kłujące drzewo" pochodząca z Australii niebezpieczna roślina. W żadnym wypadku nie wolno jej dotykać. Podczas kontaktu ze skórą roślina zaczyna „gryźć” jednocześnie wstrzykując pod skórę jad. Jad zawarty w tej roślinie łudząco przypomina ten charakterystyczny dla Pająków czy skorpionów. Po kontakcie z rośliną skóra jest mocno zaczerwieniona, silnie piecze i boli. Ból utrzymuje się kilka godzin. W nadzwyczajnych sytuacjach może pozostać nawet przez kilka tygodni. Ci, którzy mieli kontakt z rośliną porównują jej „ugryzienie” do bólu jak przy przytrzaśnięciu drzwiami.

Liście rośliny przypominają te, które widzimy u Pokrzywy. Pokryte są maleńkimi parzący i kiełkami, które zawierają w sobie trujące toksyny. Za bolesny kontakt z rośliną odpowiada Zawarty w niej związek chemiczny zwany moroidin. Co ciekawe, sam związek nie wywołuje takich samych reakcji po wstrzyknięciu skórę, jak przy poparzeniu rośliną.

Podczas kontaktu ze skórą roślina zaczyna „gryźć” jednocześnie wstrzykując pod skórę jad. Jad zawarty w tej roślinie łudząco przypomina ten charakterystyczny dla Pająków czy skorpionów.

Naukowcy prowadzący badania nad niebezpieczną rośliną określili ją mianem jadowitej.

To też może cię zainteresować: Ministerstwo Cyfryzacji wydało pilny komunikat dotyczący dowodów osobistych. Można skorzystać z nowej możliwości

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Tomasz Komenda doświadczył niesprawiedliwego traktowania w pracy. Był wykorzystywany przez szefa. O co chodzi