Jak podaje "Życie Polska", Barbados ma gotowość na pozbycie się jurysdykcji Królowej Elżbiety z kraju.

Czy królowanie Elżbiety II dobiega końca na Barbados

Wydawało się, że brytyjska królowa spokojnie przyjęła tę wiadomość. Rzecznik Pałacu Buckingham powiedział w środę:

„To sprawa rządu i mieszkańców Barbadosu”. Barbados, dawna kolonia brytyjska, uzyskała niepodległość w 1966 roku i jest dziś demokracją parlamentarną i monarchią konstytucyjną, z królową jako symboliczną głową państwa.

YT YT

We wtorkowym przemówieniu przed parlamentem Barbadosu Dame Sandra Mason, generalna gubernator Barbadosu, ujawniła zamiar swojego rządu, aby naród stał się suwerenną republiką, mówiąc:

„Nadszedł czas, aby całkowicie zostawić za sobą naszą kolonialną przeszłość”. Zdecydowana większość z 286 000 mieszkańców Barbadosu to czarnoskórzy obywatele, a ich pochodzenie wywodzi się od zniewolonych Afrykanów przywiezionych do Indii Zachodnich przez Brytyjczyków w XVII wieku, w celu przymuszenia ich do sadzenia i zbioru trzciny cukrowej. Mniejsza liczba białoskórych robotników była służbami i więźniami przywiezionymi z Irlandii.

W swoim przemówieniu Sandra Mason przemówiła głosem całego społeczeństwa Barbados

„Barbadianie chcą barbadańskiej głowy państwa. To ostateczne stwierdzenie, że wierzymy w to, kim jesteśmy i do czego jesteśmy zdolni”. Ten kolejny logiczny krok w kierunku pełnej suwerenności zostanie podjęty w przyszłym roku, gdy wyspa będzie obchodzić 55. rocznicę uzyskania niepodległości w listopadzie 2021 roku." Randy Bennett, reporter Barbados Today, napisał, że ogłoszenie zaskoczyło wielu, ponieważ pomysł ten był przedmiotem debaty na wyspie od lat 70.

Co sądzisz o decyzji mieszkańców Barbados?

O tym się mówi: Ksiądz Roman Kneblewski publikuje smutne wieści. To pożegnanie wyciska łzy z oczu. O co chodzi

Zerknij: 18 sierpnia 2020 roku. Ministerstwo Zdrowia podaje aktualne statystyki o koronawirusie. Dane nie naprawiają optymizmem

O tym pisaliśmy ostatnio: Henryka Krzywonos i jej potężna emerytura. Czym się Polsce zasłużyła gdańska tramwajarka