istnieją dwa rodzaje fałszywego miodu. Jedna wersja powstaje poprzez zmieszanie prawdziwego miodu z barwnikami lub słodkimi syropami , takimi jak glukoza lub fruktoza. Druga wersja nie zawiera miodu, a zamiast tego składa się z syropów, barwników spożywczych i innych dodatków.

Produkcja miodu w ten sposób jest łatwiejsza i tańsza i nie jest nielegalna, ani koniecznie zła. Jednak fałszywy miód musi być oznaczony jako taki, aby konsumenci wiedzieli, co kupują.

Jak odróżnić fałszywy miód od prawdziwego miodu

Testując zakupiony miód, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech.

Test wchłaniania: Wlej kilka kropli czystego miodu na bibułę i sprawdź, czy syrop się wchłonął. Czysty miód nie powinien być wchłaniany (to powód, dla którego prawdziwy miód nie plami białej tkaniny). Z drugiej strony fałszywy miód zostanie wchłonięty.

Aromat: wymagający nos może być w stanie wykryć różne nuty w czystym miodzie, takie jak różne kwiaty lub trawy. I odwrotnie, fałszywy miód nie powinien mieć wyczuwalnego zapachu.

Test chleba: Jeśli posmarujesz chleb czystym miodem, kromka powinna stwardnieć. Chleb ze sztucznym miodem pozostanie wilgotny.

Rozpuszczanie: Czysty miód nie rozpuści się natychmiast, jeśli zmieszasz go z wodą, a na dnie garnka mogą tworzyć się grudki. Fałszywy miód zwykle bardzo szybko rozpuszcza się w wodzie.

Test żółtka jaja: gdy czysty miód jest mieszany z żółtkami jaj , żółtka powinny wyglądać tak, jakby były ugotowane. Jeśli chodzi o sztuczny miód, dodawanie żółtek nie będzie miało żadnego wpływu na żółtka.

Test płomienia: Jeśli włożysz zapaloną zapałkę do miodu, powinien zapalić czysty miód. Z powodu dodatkowej wilgoci fałszywy miód nie zapala się łatwo.

Podgrzewanie: Po podgrzaniu czystego miodu powinien szybko karmelizować, ale bez piany. Piana i bąbelki są wynikiem dodania wilgoci, wody lub substancji słodzących w fałszywym miodzie.

Jak prawidłowo przechowywać miód naturalny?

Kiedy kupujesz świeży słoik miodu, rozwiązanie do przechowywania jest łatwe i raczej proste. Umieść słoik w szafce kuchennej lub spiżarni, trzymaj go z dala od światła słonecznego i ciepła oraz upewnij się, że wieczko jest szczelnie zamknięte. Jeśli wykonasz te proste kroki, Twój miód powinien wystarczyć na całe życie!