Pajacyk – tę akcję charytatywną zna każdy Polak. Jego współzałożycielka Janina Ochojska, zmagała się z ciężką chorobą. Kobieta walczyła z rakiem. Teraz, kiedy zwycięstwo jest już po jej stronie, Janina Ochojska zdecydowała się opowiedzieć o tym niezwykle trudnym i wykańczającym okresie.

Janina Ochojska o swoim cierpieniu

- Doświadczam teraz tego, jak bardzo chemia oraz naświetlania niszczą organizm. Tak naprawdę, po wyleczeniu się z raka trzeba leczyć się ze skutków leczenia - wyznała Janina Ochojska w rozmowie z TVN24.

Skutki choroby pani Janina odczuwa do dziś. Jest bardzo osłabiona po ciężkiej walce z rakiem. Europosłanka nie jest w stanie fizycznie wykonywać swojej pracy ani latać do Brukseli. Wszystkie swoje obowiązki wykonuje zdalnie. Okazuje się, ze okres pandemii również dla niej nie był najłatwiejszy.

Janina Ochojska. Źródło: publicystyka.ngo.pl
Janina Ochojska. Źródło: publicystyka.ngo.pl
Janina Ochojska. Źródło: publicystyka.ngo.pl

- I właściwie nawet teraz znalezienie bezpiecznego rehabilitanta jest bardzo utrudnione i jednak dla mnie niebezpieczne. Szukam teraz takiego rehabilitanta, który miałby i odpowiednie doświadczenie, i ma tę pracę jakoś ograniczoną, nie kontaktuje się z wieloma ludźmi - przekazała Janina Ochojska.

Koronawirus, który mógłby zaatakować panią Janinę jest przeszkodą w kolejnych wizytach lekarskich. Kobieta cały czas stara się unikać kontaktu z innymi, by nie złapać wirusa.

Janina Ochojska opowiedziała także o tym, co jest najtrudniejsze w chemioterapii.

- A później naświetlania, które niezwykle osłabiają. Wydaje się, że się nic nie dzieje, leży się tam kilka minut. Ale to bardzo osłabia. To jest chyba najtrudniejsze. No i ból, który pojawia się po chemii, który właściwie cały czas trwa.

- To jest takie bolesne drętwienie rąk, nóg. Ma się je właściwie cały czas zdrętwiałe i to póki co jeszcze nie przemija. Ten ból czasami się nasila, czasami się osłabia. Bardzo dużo osób, niemających problemów ruchowych, nie może chodzić po chemii. Nogi tak bolą, że trudno jest chodzić. Sama chemia to nie jest coś, co jest bolesne. To jedynie jest długie siedzenie na tym fotelu – mówiła Janina Ochojska.

Janina Ochojska / YouTube: Onet Rano
Janina Ochojska / YouTube: Onet Rano
.

To też może cię zainteresować: Oszczędności zgromadzone na bankowych kontach i lokatach są zagrożone? O co dokładnie chodzi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Robert Lewandowski nie był w stanie powstrzymać łez. Co się stało