Jak podaje "Poradnik zdrowie", po 70 latach nieobecności, wrócił do Polski bardzo niebezpieczny gatunek kleszcza. Jego zdolność przenoszenia na inne stworzenia licznych chorób zakaźnych, czyni go jeszcze groźniejszym, niż te kleszcze, których ukąszenia i tak bardzo się boimy.

Niebezpieczny stawonóg

Reliktowy kleszcz Haemaphysalis concinna ma duże znaczenie medyczne i weterynaryjne, ponieważ jest znany jako nosiciel i roznosiciel różnych patogenów wywołujących choroby ludzi i zwierząt.

Haemaphysalis concinna jest gatunkiem szeroko rozpowszechnionym w lasach umiarkowanej Eurazji. W Europie występuje głównie w lasach liściastych lub mieszanych w pobliżu brzegów jezior lub rzek. Jednak nadal brakuje wiedzy na temat obecnego rozmieszczenia, względnej gęstości i innych parametrów ekologicznych H. concinna.

YT

30 czerwca 2019 roku jeden osobnik H. concinna został znaleziony na futrze upolowanej sarny na Litwie. To pierwsza wzmianka o H. concinnana. Zgodnie z naszą najlepszą wiedzą, Litwa stanowi najbardziej wysunięty na północ punkt dystrybucji H. concinna w Europie.

W wyniku zmian klimatycznych, niezwykle niebezpieczny gatunek tego pajęczaka znowu pojawił się w naszym kraju. Schwytane na naszym terenie okazy zostały poddane badaniom. Efekty są przerażające!

Okazuje się, że w organzmach tych kleszczy naukowcy odkryli między innymi wirusa kleszczowego zapalenia mózgu, burnawirusa, wirusa babeszjozy, gorączkę krwotoczną krymsko-kongijską, tularemię, gorączkę Q oraz boreliozę.

Żerują na podobnych wysokościach, co pozostałe gatunki, więc profilaktyka przeciwko ich ukążeniom jest taka sama.

O tym się mówi: Grzegorz Komendarek z serialu "Złotopolscy". Jego nagłe odejście z tego świata wstrząsnęło Polską. Jak dzisiaj wygląda miejsce jego spoczynku

Zerknij: Henryka Krzywonos i jej potężna emerytura. Czym się Polsce zasłużyła gdańska tramwajarka