Jak donosi "Fakt", trwają prace nad nowelizacją przewidującą wysokie kary w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Za nie wywiązanie się z obowiązków dotyczących śmieci, grozić mają wysokie kary pieniężne.

Opłaty za wywóz śmieci

Jak ustalił rząd, aby wyegzekwować opłaty za wywóz śmieci od wszystkich Polaków, należy wprowadzić przepisy, na podstawie których będzie można nałozyć karę finansową na każdego, kto nie dopilnuje związanych z tym spraw.

W związku z planem rządu w sprawie śmieci, strażnicy miejscy lub gminni otrzymają nowe uprawnienia, na podstawie których będą mogli nakładać mandaty karne wynoszące 500 złotych. Za co? Oto "przewinienia", za które możemy otrzymać mandat:

*niezłożenie deklaracji, na podstawie której ustala się wysokość opłat za wywóz śmieci,
*za podanie nieprawdy w takiej deklaracji, np. zaniżenie liczby domowników, przez co płaci się mniej niż powinno,
*za niesegregowanie odpadów.

Co więcej, strażnik będzie miał prawo nałozyć mandat za niezałożenie kompostownika mimo deklaracji, albo gdy osoba założyła kompostownik, ale z niego nie korzysta.

Pozostaje pytanie, w jaki sposób strażnik miejski miałby zweryfikować podawane przez obywateli dane? Czy poza prawem nałożenia mandatu, będą mieli prawo wejść nam do domu i sprawdzić ilość przebywających w nim osób? Czy firmy wywożące śmieci także będą płaciły kary za wrzucanie do jednego kontenera posegregowane śmieci?

YT

Co o tym myslicie?

O tym pisaliśmy: Ministerstwo Zdrowia ma dobre informacje na temat epidemii. Jest najnowszy raport resortu, statystyka nastraja optymistycznie

Zerknij tutaj: Maryla Rodowicz skomentowała doniesienia o swoim stanie zdrowia. Co takiego powiedziała legenda polskiej muzyki

Przypominamy także o: Dostali zaproszenie na ślub. Kiedy je zobaczyli nie mogli uwierzyć własnym oczom. Nie mieli wątpliwości, narzeczeni przesadzili