O tym warto pamiętać, poruszając się po drogach wewnętrznych. Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie kardynalne błędy popełnia wjeżdżając do strefy zabudowanej. Niestety, kodeks ruchu drogowego reguluje zasady poruszania się po drogach publicznych, w strefie zamieszkania i ruchu. Co to oznacza? Każda droga wewnętrzna – w tym ulice osiedlowe, drogi wokół hipermarketów są niemal wyłączone z prawa. Tu nie trzeba mieć dokumentów, a nawet prawa jazdy! Jak zatem prawidłowo poruszać się po drogach wewnętrznych, by nie spowodować kolizji?

W tym przypadku zastosowanie mają przepisy KRD w kwestii pierwszeństwa przejazdu, prędkości bezpiecznej czy zakaz wchodzenia pod nadjeżdżający pojazd. Przez zawiłości prawa, wielu kierowców ma problem z pierwszeństwem przejazdu. Serwis motorzyacja.interia.pl wyjaśnia, jak powinno się poruszać z zachowaniem tego przepisu na drogach wewnętrznych.

Jak poruszać się po drogach wewnętrznych? Najważniejsze zasady!

Jeśli nadjeżdża pojazd drogą z wlotem z prawej strony należy ustąpić mu pierwszeństwa. Jeśli natomiast ulica z prawej strony ma status drogi wewnętrznej sytuacja jest odwrotna – to auto po niej jadące musi ustąpić pierwszeństwa samochodowi z lewej strony. Problemy z ustaleniem przebiegu kolizji i wymuszenia pierwszeństwa mają często sami policjanci!

Gdy mamy przecięcie dróg wewnętrznych – na takim skrzyżowaniu obowiązuje reguła „prawej ręki”, o ile znaki nie wskazują inaczej.

W przypadku wyjazdu z drogi wewnętrznej – gdy włączamy się do ruchu należy ustąpić pierwszeństwa pojazdom poruszającym się na drodze poprzecznej (nie ma znaczenia z której strony jadą).

Gdy wyjeżdżamy z miejsca parkingowego – ten manewr to dokładnie to samo, co włączanie się do ruchu – każdy pojazd jadący na naszej drodze ma pierwszeństwo, nieważne z której strony się porusza.

fot. YouTube

Gdy wyjeżdżamy ze stacji paliw – dojazdy do stacji benzynowej często mają status drogi wewnętrznej. Jeśli wyjeżdżamy po zatankowaniu jesteśmy kierowcą, który włącza się do ruchu – ustępujemy innym, jadącym na drodze poprzecznej. Dokładnie tak samo jest w przypadku wyjazdu z garażu czy cofania.

Ciekawie kodeks ruchu drogowego określa również status pieszych na drogach wewnętrznych. Mają oni pierwszeństwo nad pojazdami mechanicznymi i zyskują prawo nawet do chodzenia środkiem jezdni.

W strefie zamieszkania nie ma przejść dla pieszych, a prędkość dopuszczalna to 20 km/h. Podobnie jest na placach czy parkingach, gdzie nie zastosowano rozróżnienia na jezdnię i chodnik – pieszy ma pierwszeństwo.

fot. YouTube/TVP Kraków

Przypomnij sobie o… MATKA ROBERTA BIEDRONIA W ZASKAKUJĄCYCH SŁOWACH O KINDZE DUDZIE. CZY PONIESIE KONSEKWENCJE?

Jak informował portal Życie: KRAKÓW: RYNEK PRACY MA POWAŻNE PROBLEMY. KOGO SZUKAJĄ NAJBARDZIEJ I CO TO OZNACZA DLA SZUKAJĄCYCH PRACY

Portal Życie pisał również o… BYŁ WIELKĄ GWIAZDĄ "IDOLA" I NAGLE ZNIKNĄŁ. JAK TERAZ ŻYJE SZYMON WYDRA