Choć sezon na grzyby jeszcze przed nami, to już teraz w lasach pojawiają się różne okazy, na które warto zwrócić uwagę. Tegoroczna pogoda sprzyja wyrastaniu nowych grzybów w czerwcu, co zaskoczyło Polaków, którzy widzieli je na spacerach.

Amatorzy często zastanawiają się, czy okaz, który widzą przed sobą, jest trujący, czy też można bez obaw go zjeść. Nie ma jeszcze sposobu na to, by z całą pewnością odróżnić je od siebie. Co niektórzy próbują grzybów, uważając, że te trujące będą gorzkie i niesmaczne. Grzybiarze niekiedy ściskają je – według mitów to te, które zmienią kolor, są trujące, powtarza się także, że szkodliwe grzyby mogą brzydko pachnieć, a także, że może z nich wyciekać mleczko.

Należy to jednak włożyć między bajki. Muchomor sromotnikowy nie spełnia żadnego z tych punktów, co więcej, może on być jedzony przez owady oraz ślimaki bez uszczerbku na zdrowiu, zaś dla ludzi jest on śmiertelnie trujący.

Grzyby. Źródło: Youtube
Grzyby. Źródło: Youtube

Jak rozróżnić grzyby jadalne oraz trujące?

Najlepszym pomysłem jest posiadanie przy sobie atlasu grzybów podczas grzybobrania, a także zbieranie grzybów, które pod kapeluszem mają „gąbkę” – żaden z nich nie będzie śmiertelnie trujący.

Jak przypomina Express Ilustrowany, w Polsce najczęstszymi grzybami powodującymi śmiertelne zatrucia są muchomor sromotnikowy oraz muchomor jadowity. Co ciekawe, pewne gatunki grzybów mogą nam zaszkodzić jedynie w wyniku reakcji, która może zajść np. gdy połączymy je z alkoholem.

Warto pamiętać, że jeśli nie mamy zbyt wiele doświadczenia w grzybobraniach, nasze zbiory powinien obejrzeć doświadczony grzybiarz. To, co uda nam się znaleźć, powinno być przechowywane w koszyku albo łubiance, w żadnym wypadku nie w plastikowej reklamówce – istnieje spora szansa, że nieprawidłowo przechowywane okazy zepsują się.

Grzyby. Źródło: Youtube
Grzyby. Źródło: Youtube

Warto pamiętać, że często wspominane przez grzybiarzy „szatany”, które są podobne do borowików, w Polsce nie występują zbyt często, co więcej, nie są one trujące.

Nie należy także kupować grzybów z niesprawdzonych źródeł, o ile nie umiemy ocenić, czy na pewno są one jadalne. Taką pewność będziemy mieć, gdy kupimy grzyby od osoby posiadającej certyfikat grzyboznawcy albo sanepidu.

Przypomnij sobie o… KASIA CICHOPEK ZDRADZIŁA TAJEMNICE ZWIĄZANE Z ROLĄ KINGI. NIKT O TYM NIE WIEDZIAŁ

Jak informował portal Życie: MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN I RADEK MAJDAN ZOSTALI RODZICAMI. JAK PRZEBIEGAŁ PORÓD I JAKIE WARUNKI ZAPEWNIONO „PERFEKCYJNEJ PANI DOMU”

Portal Życie pisał również o… FANI „CZTERDZIESTOLATKA” DOSKONALE PAMIĘTAJĄ TĘ KULTOWĄ POSTAĆ. NIESAMOWITE, W JAKĄ STRONĘ POSZEDŁ ODTWÓRCA ROLI MARECZKA