Skuteczna modlitwa to taka, która spełnia kilka podstawowych warunków. Właściwie każdy wierny kiedyś czuł, że jego prośby nie zostały wysłuchane.

Podstawowe zasady skutecznej modlitwy

Jednak należy pamiętać o tym, że by modlitwa była skuteczna, trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jak twierdzi św. Tomasz z Akwinu, bardzo ważne jest, by prosić Boga o rzeczy odpowiednie i modlić się we właściwy sposób.

Św. Tomasz z Akwinu podkreśla, że modlitwa skuteczna to taka, przez którą osiągniemy zamierzony skutek.

Jest to możliwe, jeśli modlimy się z miłością, a celem naszych próśb jest nasze „dobro wieczne”.

Ponadto Bóg reaguje na nasze prośby, umożliwiając coś poprzez łaskę uświęcającą. Św. Tomasz podkreślał, że w przypadku, gdy my nie posiadamy takiej łaski, Bóg wspomaga modlitwę własną.

Dodatkowo bardzo istotna jest wiara w skuteczność – musimy głęboko wierzyć w to, że uda nam się osiągnąć cel modlitwy, a także być pokorni.

Ważne są również pobożne zachowania – „pobożność jest fundamentem i warunkiem niezbędnym uczynków, które z niej wypływają”.

Trzeba pamiętać także o cierpliwości. Czasem należy poczekać, by Bóg mógł spełnić nasze prośby.

Powinno modlić się także w wyznaczonych przez siebie momentach oraz okolicznościach, najlepiej regularnie – choć Bóg tego nie wymaga, jest to przejaw miłości i szacunku do niego.

Nie wolno zapominać o Bogu – On jest przy nas nawet w najgorszych momentach i rozświetla nam drogę przez życie. To dzięki Jego obecności jesteśmy tu, gdzie mamy być, i to dzięki Niemu nasze życie ma głębszy sens.

Czasem trzeba przestać oczekiwać nadprzyrodzonych zjawisk, wielkich objawień i cudów, a być cierpliwym i powoli podążać ścieżką, którą wyznaczył nam Bóg.

Przypomnij sobie o… SZCZEGÓLNA MODLITWA DO ŚW. JÓZEFA. DZIĘKI NIEJ OTRZYMAMY POMOC W PILNYCH SPRAWACH

Jak informował portal Życie: PORUSZAJĄCE ŚWIADECTWO KOBIETY, KTÓREJ GIANNA BERETTA MOLLA URATOWAŁA ŻYCIE. TO NIESAMOWITE

Portal Życie pisał również o… ŚWIADECTWO WIARY MŁODEJ MAMY. GDY NIC NIE POMAGAŁO, URATOWAŁA JĄ MODLITWA