Dalajlama jest jednym z najpopularniejszych duchowych przywódców. Buddysta od wielu lat daje nam mnóstwo cennych i potrzebnych w życiu rad, które stają się nie tylko gotowymi wskazówkami, ale także zmuszają do głębszej refleksji nad sensem życia.

Dalajlama jest światowym duchowym przywódcą

To szczęście, jakim jest spotkanie z Dalajlamą, spotkało jedną z kanadyjskich pisarek. Na lamach magazynu „Lion’s Roar„ blogerka Danielle LaPorte, spotkanie z Dalajlamą opisała w następujący sposób:

Kiedy miałam około trzydziestu lat, miałam okazję spotkać się z Jego Świątobliwością na osobności. Hej złotko – zadzwonił do mnie mój szef – umówiłem się na spotkanie z Dalajlamą. Lecimy do Indii. Zebrałam się w kilka minut – pisze blogerka.

Było nas pięcioro w Dharamsali – i czuliśmy się, że jakbyśmy byli fanami, czekającymi na wielki koncert. Jego Świątobliwość wkroczył, silny i promienny z: – Przepraszam, że musieliście czekać! – powiedział. Rozmawialiśmy o świecie, operacjach wojskowych i polityce. Dużo się śmialiśmy. A potem odwrócił się gwałtownie do mnie, rzucając mi przenikliwe spojrzenie. Jego krzaczaste brwi uniosły się…

Losy świata leżą w rękach kobiet

Nadszedł moment, w którym Dalajlama zwrócił się do kobiety z pytaniem, czy nie chciałaby czegoś wiedzieć. Danielle postanowiła spytać buddystę o to, jaką wiadomość chciałby przekazać pokoleniu X.

Dalajlama powiedział wtedy:

Twoja edukacja jest ceniona na Zachodzie. To jest dobre. Masz technologię. To też nie jest złe. Ale nie uczycie swoich ludzi wartości serca, współczucia. Na tym się skupcie.

Nie ma znaczenia, czy jesteś buddystą, czy chrześcijaninem. Współczucie żyje w sercu, poza religią. Nawet ja, buddysta, mogę powiedzieć, że nie potrzebujecie buddyzmu. Wszystko, czego potrzebujesz to współczucie serca. Kobiety to rozumieją, ponieważ są bardziej wrażliwe na ból innych i cenią sobie życie. Stawiasz mężczyzn na czele, oni walczą. Postaw kobiety, one zawrą pokój. Kobiety są liderami przyszłości – powiedział Dalajlama, a potem się roześmiał.

Czy świat kiedykolwiek będzie gotów na powierzenie swoich losów kobietom?