I choć wydawać by się mogło, że miłość to typowo ludzkie uczucie, nic bardziej mylnego. Miłość występuje również w świecie zwierząt. Róznica pojega jedynie na samym postrzeganiu i określaniu tego uczucia.

Jednak zwierzęta, tak samo jak ludzie odczuwają więzi z innymi. Najnowsze badania wskazują nawet, iż psy w pardzo podobny sposób do człowieka odczuwają przywiązanie. Dowodem na to są badania przeprowadzone przez profesora Uniwersytetu  Claremont w Kalifornii, Paula J. Zak'a.

Profesor zajmował się badaniem poziomu oksytocyny, hormonu wywołującego chęć i potrzebę dbania o innych. Przeprowadzając eksperyment na grupie ludzi, Zak nie miał wątpliwości, że to, co sprawia nam przyjemność ma wpływ na wzrost poziomu oksytocyny.

Związki z innymi ludźmi zatem także mają wpływ na nasz organizm. W pewnym sensie uczucie przywiązania i miłość da się zmierzyć.

Czy zwierzęta kochają?

Profesor chciał sprawdzić, czy eksperyment znajdzie również potwierdzenie wśród zwierząt, stąd też pomysł, by przeprowadzić badanie na kotach i psach w jednym ze schronisk. Wyniki tego eksperymentu nie zaskoczyły naukowca.

Okazało się, że zarówno koty, jak i psy odczuwają więź z ludźmi oraz innymi osobnikami. Pobranie krwi psom przed zabawą z innymi psimi przyjaciółmi i porównanie wyników z krwią pobraną po zabawie dały jasne wyniki.

Okazało się, że poziom oksytocyny wyraźnie wzrósł, przez co Zak nie miał już wątpliwości, co do tego, iż zwierząta odczuwają przywiązanie w sposób analogiczny do człowieka.

Dowodów zwierzęcej miłości nie brakuje

W sieci nie brakuje uroczych zdjeć zwierząt tworzących zgrany duet. Dziś już wiadomo, iż przytulające się pieski to nie jest przypadkowy obrazek.

Doskonałym przykładej psiej miłości jest, z kolei, filmik rodzinki czworonogów. Nagranie to podbija interent. Nic dziwnego w końcu widać na nim, jak opiekuńczy psi tata dba o swoją psią miłość.

Czasem wydawać by się mogło, że ludzie mogą się od zwierząt wiele nauczyć. W końcu okazywanie uczuć w dzisiejszym świecie ludzi wcale nie należy do najprostszych zachowań. Dziś łatwiej wysłać wirtualnego buziaka niż w świecie realnym zaprosić kogoś na kawę.

Il vero amore💚💛💙❤

Gepostet von Pastore Tedesco Max am Samstag, 22. Juni 2019

Przypomnij sobie o: TEN KOT ZACHOWUJE SIĘ JAK CZŁOWIEK. WŁAŚCICIELKA NAUCZYŁA GO NIESAMOWITEJ SZTUCZKI

Jak informował portal "Życie": KONTROLA DROGOWA, KTÓRA ROZBAWIŁA POLICJANTÓW. TAKIE PASAŻERKI NIE ZDARZAJĄ SIĘ ZBYT CZĘSTO

Portal "Życie" pisał również: CZYM JEST NIESAMOWITE ZJAWISKO NA NIEBIE W BRAZYLII? INTERNAUCI MÓWIĄ, ŻE TO „DŁOŃ BOGA”