Ten, który nigdy nie popełnił tego błędu, niech pierwszy rzuci kamień. Mowa tutaj plastikowej butelce z wodą, która pozostawiona w letni upalny dzień w samochodzie, może doprowadzić do prawdziwej tragedii.

Nie każdy wie, do czego może doprowadzić zwykła plastikowa butelka z wodą, która w upalny dzień zostaje w naszym samochodzie

Jakiś czas temu w sieci pojawiło się pewne nagranie. Film, który w połowie lipca pojawił się na Facebooku amerykańskiego przedsiębiorstwa energetycznego Idaho Power, miał za zadanie ukazać niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą pozostawienie plastikowej czy szklanek butelki w nagrzanym samochodzie.

Pracownik firmy, Dioni Amuchastegui opowiedział o tym, co może spotkać wystawioną na promienie słoneczne, zamkniętą w nagrzanym pojeździe -butelkę. W najgorszym wypadku, cała sytuacja może zakończyć się pożarem.

To, co spotkało mężczyznę, mogło doprowadzić do prawdziwej tragedii

Laborant postanowił podzielić się swoimi doświadczeniami. Jak się okazuje, pochodzą one z autopsji:

„Postanowiłem pójść na wcześniejszy lunch i usiadłem w samochodzie. Kątem oka zauważyłem, że w aucie unosi się kłąb dymu. Odwróciłem się i okazało się, że światło załamywało się na butelce. Pusta, plastikowa butelka zaczęła się palić, a razem z nią tliło się tylne siedzenie!” – powiedział Dioni

Każdy, kto pilnie słuchał słów nauczycielki od fizyki, zdaje sobie sprawę z tego, że zgromadzony w butelce płyn, śluzy jako soczewka, która skupia w sobie promienie słoneczne. Ciepło, które powstanie wskutek zgromadzenia się promieni, może prowadzić do zapłonu.

„Po tym zdarzeniu dokonaliśmy ponownego testu, mierząc poziom ciepła; w samochodzie było ekstremalnie gorąco. Temperatura była tak wysoka, że ciepło wypaliło w butelce dziurę. Tego nie spodziewałby się prawdopodobnie nikt: butelka zaczyna tlić się ogniem, a potem zaczyna palić się tylne siedzenie. Szaleństwo!” – opowiadał dalej Dioni.

Nie tylko pożar

To nie jedyny powód, dla którego nie powinno się pozostawiać butelki z wodą w rozgrzanym samochodzie. Istotną kwestią w takiej sytuacji jest nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale także zdrowie. Narażona na światło słoneczne butelka szybko nagrzewa się, a co za tym idzie, w tworzywo sztuczne, z którego została wykonana, zaczyna uwalniać trojące substancje.

Do wody zatem trafiają związki, które są dla naszego organizmu prawdziwym zagrożeniem. Głównymi substancjami, które przedostają się do płynu, są rakotwórcze związki związki – bisfenol A oraz paraksylen.