Na początku każdego roku "New York Times" publikuje listę "52 miejsc wartych odwiedzenia". Tym razem zestawienie było przygotowywane od września.

Aby stworzyć ten ranking, wielu współpracowników amerykańskiej redkacji przez pewien czas badali i prowadzili zacięte dyskusje odnośnie tego, dokąd by pojechali, gdyby mogli wybrać dowolne miejsce. Pod uwagę wzięto także zdanie krajowych i zagranicznych korespondentów oraz ekspertów od podróży.

"Pytaliśmy podróżników o ich plany na 2020 r., a specjalistów od podróży o to, co ich ekscytuje. Aby dane miejsce pojawiło się na liście, nie wystarczyło, aby było piękne, niesamowite i znaczące kulturowo. Musieliśmy zadać sobie pytanie - dlaczego teraz, dlaczego właśnie to miejsce w tym roku?" - pisze Amy Virshup, autorka artykułu dla New York Times.

W końcu udało się wyłonić kilkadziesiąt miejsc, które mają zahcwycać i inspirować do okrywania świata. Autorzy rankingu musieli je oceniać nie tylko pod kątem pięknej architektury, dziewiczej przyrody czy bogatej kultury, ale też uzasadnić, dlaczego warto pojechać tam akurat w 2020 roku. Które miejsca zostały wyróżnione?

Jakie kierunki warto odwiedzić w 2020 roku?

W zestawieniu na pierszym miejscu znalazł się Waszyngton. W 2020 roku mija setna rocznica odkąd kobiety po raz pierwszy uzyskały prawo do głosowania.

Na drugiej pozycji uplasowały się Brytyjskie Wyspy Dziewicze, które odradzają się do życia po huraganach w 2017 roku. Trzecie miejsce na podium zajęło Rurrenabaque w Boliwii.

W ostatnim czasie wyznaczono tam nowy obszar objęty ochroną, który zamieszkuje niezwykle rzadki gatunek małp oraz różowe delfiny.

Oto pierwsze 15 miejsc na liście miast wartych odwiedzenia w 2020 roku:

 1. Waszyngton (Stany Zjednoczone)

 2. Brytyjskie Wyspy Dziewicze

 3. Rurrenabaque (Boliwia)

 4. Grenlandia

 5. Region Kimberley (Australia)

 6. Paso Robles (Stany Zjednoczone)

 7. Sycylia (Włochy)

 8. Salzburg (Austria)

 9. Tokio (Japonia)

 10. Cezarea (Izrael)

 11. Parki Narodowe w Chinach

 12. Lesotho

 13. Colorado Springs (Stany Zjednoczone)

 14. Kraków

 15. Dźodhpur (Indie)

Kraków zajął 14. miejsce w rankingu

Na 14. miejscu listy "New York Times" znalazł się Kraków. Wyprzedził tym samym lokalizje, takie jak Paryż, Minorka czy Bahamy.

Drugie co do wielkości miasto w Polsce, ocalałe od zniszczeń II wojny światowej, posiada nienaruszone średniowieczne centrum miasta, które jest jednym z największych w Europie. Znane jest z katedr, żydowskiej historii, kultury kawiarnianej i bogatego życia uniwersyteckiego, a także z osobliwości takich jak kopalnia soli w Wieliczce
- opisywali dziennikarze amerykańskiej gazety.

Autorzy rankingu zachecają, aby koniecznie odwiedzić Gród Kraka. Opisują, że w Krakowie urzekła ich przede wszystkim architektura, historia i bogate życie kulturalne.

Zwrócili uwagę także na mniej zaszczytne zanieczyszczenia powietrza. Podkreślili jednak, że władze starają się poprawić sytuację w mieście.

Między innymi jako pierwsze miasto w Polsce wprowadzili w 2019 roku zakaz palenia węglem i drewnem, a do końca 2020 roku w niektórych częściach mają także kursować elektryczne autobusy. Co więcej planowane są miejscowe zazielenia.

Może zainteresuje Cię to: NOWE NAJPIĘKNIEJSZE MIASTECZKO W EUROPIE. TURYŚCI NIE MAJĄ SIĘ GDZIE POMIEŚCIĆ

Pisaliśmy również o: TO JUŻ KOLEJNA POMYŁKA Z UDZIAŁEM KRAKOWA. CO TAKIEGO TYM RAZEM ZROBIŁO AMERICAN AIRLINES

Portal "Życie" polcea: WIADOMO JUŻ CZYM W NAJBLIŻSZYM CZASIE ZAJMIE SIĘ MEGHAN MARKLE. PODPISAŁA PIERWSZY KONTRAKT ZE ZNANĄ MARKĄ. Z INNĄ PROWADZI NEGOCJACJE