Sylwester dla niektórych związany jest z konkretnymi tradycjami oraz zwyczajami. Jedni traktują ten dzień tak, jak każdy inny, ale inni – stanowiący większość – chcą spędzić go w gronie najbliższych i hucznie żegnać mijający rok, a witać nadchodzących.

Zwyczaje sylwestrowe

Kiedyś w Polsce istniała tradycja, według której nie sprzątano w domach – wszystko po to, by nie wymieść szczęścia, które ma nadejść z nowym rokiem. Dodatkowo w każdym domu znajdowała się świeża woda oraz płonący ogień, symbole bogactwa oraz pomyślności w kolejnym roku. Zwyczaj mówiący o tym, by nie robić porządków, w niektórych rejonach wciąż jest kultywowany.

Sylwester na świecie

Niemal wszyscy na całym świecie obchodzą tę szczególną, sylwestrową noc. Niektóre zwyczaje brzmią dla nas bardzo nietypowo, lecz w innych krajach są normą. I tak: mieszkańcy Nowej Zelandii głośno uderzają garnkami oraz patelniami. Brazylijczycy w tę noc zakładają białe kreacje, zaś mieszkańcy Danii rozbijają talerze o drzwi swoich sąsiadów.

Argentyńczycy o północy stoją na lewej nodze, tak, by wejść prawą nogą w kolejny rok, zaś Hiszpanie o północy zjadają winogrona – z każdym wybiciem zegara, co sprawia, że jedzą ich 12. Mieszkańcy Ameryki Łacińskiej stają przed domami ze swoimi walizkami, dzięki czemu nowy rok ma przynieść im wiele podróży. W Grecji osoby, które przychodzą na imprezę sylwestrową, powinny wręczyć organizatorom kamień.

Podsumowania i postanowienia noworoczne

Są osoby, które zapisują swoje problemy na kartkach i palą je, tak, by o nich zapomnieć. Wielu z nas spisuje sobie również postanowienia na kolejny rok.

Szampańska zabawa

Wiele osób bawi się do białego rana na imprezach – w domach, u rodziny lub przyjaciół, a także na salach lub w centrach miast, gdzie odbywają się koncerty.

Fajerwerki

Aktualnie powoli odchodzi się od tych zwyczajów na rzecz pokazów laserowych, głównie ze względu na zwierzęta. Jednak w wielu miejscach wciąż podczas sylwestrowej zabawy strzela się w sylwestra. Można wybrać także kule rzymskie lub – co jest najcichsze – zimne ognie.

Nie wszędzie wygląda to tak samo – w Chinach Nowy Rok przypada pod koniec stycznia lub koniec lutego (w 2020 roku będzie to 25 stycznia). Chińczycy podczas ostatniego dnia starego roku spędzają czas rodzinnie, wręczają sobie prezenty i grają w gry oraz rozmawiają do białego rana.

Przypomnij sobie o… SETKI TYSIĘCY PRALEK DO WYMIANY, MOGĄ WYWOŁAĆ POŻAR. OTO OFICJALNY KOMUNIKAT PRODUCENTA

Jak informował portal Życie: TRZYNASTKI NIEBAWEM TRAFIĄ DO EMERYTÓW. ABY OTRZYMAĆ ŚWIADCZENIE, NALEŻY ZŁOŻYĆ SPECJALNY WNIOSEK

Portal Życie pisał również o… GIS OSTRZEGA PRZED JEDZENIEM JAJEK TEJ POPULARNEJ MARKI. W WIELU PARTIACH WYKRYTO SALMONELLĘ