Adwent jest okresem w liturgii Kościołów chrześcijańskich, którego zadaniem jest przygotowanie wierzących oraz przypomnienie im o czasie oczekiwania na Boże Narodzenie.

Adwent w 2019 roku zacznie się 1 grudnia, a zakończy 24 grudnia o zmierzchu. W tym czasie wierni mają pamiętać o powtórnym przyjściu Chrystusa oraz oczekiwać na nie. Podczas trwania okresu adwentu w tym roku wypadną cztery niedziele adwentowe, a pierwsza z nich jest wyznacznikiem początku roku liturgicznego według Kościołów chrześcijańskich.

Istnieją adwentowe zwyczaje, o których nie każdy pamięta. Przede wszystkim podczas adwentu w Kościele katolickim o świcie odbywają się specjalne msze, tzw. roraty. Mają one za zadanie uczcić Maryję Pannę, a ściślej mówiąc: fakt, że przyjęła nowinę od archanioła Gabriela, który obwieścił jej, że będzie matką Syna Bożego.

Dodatkowo wierni w okresie trwania adwentu przygotowują specjalne wieńce adwentowe z czterema świecami, które mają symbolizować czterotygodniowy okres oczekiwania. Innym zwyczajem jest także stosowanie kalendarzy adwentowych, które mają pomóc w odliczaniu czasu, który pozostał do Bożego Narodzenia.

Część parafii wciąż stosuje zwyczaj, w którym wierni przyjmują w domach wędrującą figurę Matki Boskiej. Kolor, który ściśle łączy się z adwentem, to w Kościele katolickim fioletowy. Tym kolorem nakrywa się w kościołach ołtarz, a duchowny podczas mszy świętej ma na sobie fioletowy ornat. W drugą niedzielę adwentu może zdecydować się na kolor różowy.

Innym zwyczajem jest także umieszczenie tzw. roratki – świecy roratnej w kościele. Jest ona obwiązana białą lub niebieską kokardę. To symbol Najświętszej Marii Panny, który mówi o jej niepokalanym poczęciu.

Adwent jest czasem refleksji i ciszy. W trzecią niedzielę tego okresu, tzw. niedzielę Gaudete, teksty liturgiczne stają się radośniejsze, a cały dzień obchodzony jest w weselszy sposób. Wszystko dlatego, że to zapowiedź rychłego przyjścia Zbawiciela i Odkupiciela.

Przypomnij sobie o… TINA TURNER SKOŃCZYŁA 80 LAT. GWIAZDA W MUZYCE OSIĄGNĘŁA WSZYSTKO, ALE JEJ ŻYCIE PRYWATNE BYŁO PASMEM NIESZCZĘŚĆ

Jak informował portal Życie: ANDRZEJKI TO NIE TYLKO CZAS IMPREZ, ALE I WRÓŻB. WARTO POZNAĆ ANDRZEJKOWY HOROSKOP NA PRZYSZŁY ROK

Portal Życie pisał również o… ODWRÓCONE DO GÓRY NOGAMI ZDJĘCIA GWIAZD ZALEWAJĄ INSTAGRAM. CO CHCĄ NAM PRZEZ TO POWIEDZIEĆ