Choć podczas unijnego szczytu w Brukseli zatwierdzono porozumienie, nie wiadomo jeszcze, jaka będzie przyszłość brexitu. Osoby, które są przeciwne wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, złożyły w szkockim sądzie wniosek o zablokowanie przyjęcia uzgodnień przez brytyjski rząd.

Nowa treść porozumienia została uzgodniona między Wielką Brytanią a przywódcami państw Unii Europejskiej w czwartek.

Posiedzenie Rady Europejskiej trwało dwa dni, a rozmowa o umowie dotyczącej wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE to jeden z najważniejszych punktów minionego szczytu.

Zatwierdzenie zmian w dokumencie zajęło liderom państw UE około 50 minut.

Pozostało przyjęcie porozumienia przez brytyjski parlament. Na chwilę obecną wiadomo, że nowa umowa nie podoba się partiom opozycji i Unionistom z Irlandii Północnej.

W tej grupie znajduje się także Jo Maugham, prawnik, który zdecydował się na złożenie wniosku do szkockiego sądu. Już kiedyś walczył przeciwko premierowi Borisowi Johnsonowi, usiłując sądowo rozstrzygnąć sprawę zawieszenia parlamentu.

Postępowanie, które nadal trwa, ma na celu wyjaśnienie, czy sąd może wymusić na Johnsonie prośbę o przesunięcie terminu brexitu, jeśli nie zechce zrobić tego dobrowolnie.

Maughan uważa, że najnowsze porozumienie jest niezgodne z ustawą, która nie pozwala, by Irlandia Północna była oddzielnym terytorium celnym od pozostałej części Zjednoczonego Królestwa.

– Niezgodne z prawem jest zawieranie przez rząd Jej Królewskiej Mości porozumień, na mocy których Irlandia Północna stanowi część odrębnego obszaru celnego niż Wielka Brytania – mówił Jo Maugham.

Prawnik uważa, że jeśli sąd uzna najnowszą umowę za niezgodną z prawem – rząd będzie musiał złożyć wniosek o przesunięcie brexitu, postępując według postanowień ustawy Benna.

O sprawie brexitu pisaliśmy też tutaj: MAMY POROZUMIENIE W SPRAWIE BREXITU. CZY WIELKA BRYTANIA WYJDZIE Z UNII EUROPEJSKIEJ JESZCZE W TYM ROKU?

Jeśli interesuje Cię więcej wiadomości ze świata, polecamy: SZYKUJE SIĘ PIERWSZY TAKI PROTEST OD 10 LAT. TO MOŻE OZNACZAĆ PARALIŻ!

Źródło: „wp.pl”