Prawie połowa młodych Polaków, w wieku 25-34 lat, wciąż mieszka z rodzicami. Dlaczego tak wiele osób nie decyduje się na wyprowadzkę, skoro problem podobno nie tkwi w dostępności mieszkań? 

Według danych „Business Insider” 46% z nas nie wyprowadziło się od rodziców. Taki wynik znacząco przekracza europejską średnią. W większości krajów UE statystyki te wynoszą 32%.

Dlaczego zatem Polacy tak długo mieszkają z rodzicami?

Zdaniem ekonomisty, Jakuba Sawulskiego, problem tkwi w wygórowanych cenach mieszkań oraz cenach ich wynajmu. Statystycznie, młode osoby po prostu nie stać na to, by samodzielnie się utrzymać, a już tym bardziej kupić mieszkanie.

Kolejnym powodem jest to, że boom mieszkaniowy, o którym wielokrotnie słyszymy w mediach nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Mianowicie, w Polsce liczba mieszkań przypadających na tysiąc mieszkańców to jedynie 400.Taka sytuacja ma miejsce jedynie w dwóch krajach UE, w tym, niestety, w naszym.

Po drugie, proponowane młodym osobom kredyty często są dla nich mało atrakcyjne. Nie każdy, może sobie pozwolić na wygórowane raty oraz nie wszyscy też mogą się pochwalić w tym wieku stałym zatrudnieniem.

Ze względu na sytuacje ekonomiczną właśnie, wiele młodych osób wybiera mieszkanie z rodzicami. Takie rozwiązanie zazwyczaj jest też dobrą opcją dla rodziny, która nie musi się martwić o utrzymanie domu.

Warto zaznaczyć, że ceny mieszkań wciąż rosną. W samej Warszawie średnia cena mieszkania to 9 tys złotych za metr. Niewiele bardziej optymistycznie sytuacja wygląda w innych miastach. Przykładowo w Poznaniu to prawie 7 tysięcy złotych, z kolei we Wrocławiu prawie 8.

Wiele środków trzeba także przeznaczyć na budowę domu, jeśli ktoś zdecyduje się na taką opcję. Tutaj do ceny budowy dochodzi także kwota, jaką należy zapłacić za zakup działki. Dla przykładu, w woj.  mazowieckim to nawet 800 zł za metr kwadratowy.

W Polsce drożeją nie tylko ceny mieszkań. Zobacz, za co jeszcze będzie trzeba zapłacić więcej: POLACY ZAPŁACĄ WIĘCEJ. AŻ 40 NOWYCH PODATKÓW!

Dowiedz się także, jakie zmiany czeka polskie szkolnictwo: CHCESZ SZKOŁY BEZ ŚWIADECTW Z CZERWONYM PASKIEM? PODPISZ PETYCJĘ!

Weronika Wojciechowska