Czerwony pasek na świadectwie dziecka to dla każdego rodzica powód do dumy. Uważa się, że świadectwo z wyróżnieniem świadczy o wiedzy i inteligencji. Nic bardziej mylnego. Marcin Stiburski – nauczyciel matematyki i fizyki z Gdańska, walczy z tym powszechnym mitem, zachęcając do podpisania petycji w sprawie likwidacji świadectw z czerwonym paskiem.

Marcin Stiburski porównuje współczesną szkołę do korporacji. Dzieci przeładowane nadmiarem zajęć szkolnych i tych pozalekcyjnych, zdaniem nauczyciela, biorą udział w wyścigu szczurów, po to, by zadowolić własnych rodziców:

Pogoń za oceną, związany z nią lęk ucznia jest największą zmorą szkoły. I ta pogoń, ten lęk, blokuje coś najbardziej cennego u człowieka. Blokowana jest CIEKAWOŚĆ. Ciekawość, którą mamy od urodzenia, a którą gubimy, gdy zaczynamy chodzić do szkoły. Bo ocena to CUKIER. A ten jest jedynie nagrodą zewnętrzną, zabijającą motywację wewnętrzną. A ta jest najcenniejsza i jedynie ona przynosi wymierne efekty

Według nauczyciela dążenie do zdobycia świadectwa z z czerwonym paskiem zabija w dziecku możliwość odnalezienia własnej pasji i chęć rozwoju zainteresowań:

Nie mają w sobie ciekawości, charakterystycznej dla dzieci przedszkolnych a jedynie ambicję uzyskania dobrej oceny i tzw. czerwonego paska. Nie interesuje ich wiedza wynikająca z ciekawości, a jedynie dobra ocena. Mają całkowicie stłumione pasje. Nie potrafią już zadawać pytań jak? Gdzie? Kiedy? Dlaczego?

Jak przekonuje fizyk usunięcie pasków ze świadectw spowodowałoby rewolucję w systemie szkolnictwa. Dlaczego? Szkoły, walcząc między sobą o najlepsze miejsce w rankingach chętniej przyjmują uczniów, którzy posiadają świadectwo z wyróżnieniem. Panujący obecnie sposób funkcjonowania szkół przypomina korporację, w której liczą się liczby, a nie człowiek:

Należy także wspomnieć o samych szkołach, które obsesyjnie walczą o pierwsze miejsca w międzyszkolnych rankingach, opartych o średnią z ocen uczniów. O szkołach, które potrafią pozbyć się słabo ocenianego ucznia, gdyż zaniżałby on ocenę szkoły w tych rankingach. Mamy tu obraz szkoły-korporacji, gdzie liczy się wyłącznie cyfra, a nie człowiek i jego pasja.

Wywiad z Panem Marcinem mogliśmy zobaczyć w środowym odcinku Dzień Dobry TVN.

Już niedługo odbędzie się ,,Tęczowy piątek”. Sprawdź kiedy: AKCJA „TĘCZOWY PIĄTEK” W POLSKICH SZKOŁACH. PODANO OFICJALNĄ DATĘ!

Kogo i za co nagrodził Tadeusz Rydzyk? Przeczytaj: KONTROWERSYJNA NAGRODA OD TADEUSZ RYDZYKA. KOGO I ZA CO WYRÓŻNIŁ DUCHOWNY?

Ewelina Rozworska